13 kwietnia 2018 r. odbył się IV Festiwal Twórczości Niepełnosprawnego Aktora. Impreza została zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Międzyzdroje.

Program festiwalu obfitował w bogactwo różnorodności: począwszy od wspaniałych występów dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych z placówek Stowarzyszenia, piękną muzykę, stroje, atmosferę. Coroczne już spotkanie festiwalu miało na celu zaprezentowanie twórczości artystycznej aktorów niepełnosprawnych. Niewątpliwie ważnym aspektem tych spotkań jest wkład pracy, zaangażowanie, ogromny wysiłek oraz serce, jakie osoby z dysfunkcjami wkładają na scenie.

Prawdziwość i otwartość uczestników festiwalu oddają całą wrażliwość jaka w nich drzemie, realnie przeżywając to, co w danym momencie odczuwają, nie mając na celu sławy czy popularności. Było nam niezmiernie miło gościć grupę klarnecistów ze Świnoujścia pod opieką pani Heleny Rzepeckiej i grupę gitarzystów z koła muzycznego „Wolarte’’ pana Dobromira Strzelczyka z Wolina. Wyjątkowym gościem była też skrzypaczka wolińska- Maja Gabryszak.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przybiernowie zaprezentował „Satyrę Czerwonego Kapturka”- scenariusz i reżyseria Agata Musiał. OREW Ostromice podążył „Śladami Małego Księcia”- scenariusz i reżyseria Anna Winnicka i Julita Skazalska. OREW Przybiernów wystąpił w spektaklu „ Ach te Myszy” – scenariusz i reżyseria Sylwia Jaworska i Justyna Błądzińska. WTZ Wolin ukazał codzienność w inscenizacji „ Takie jest życie”- scenariusz i reżyseria Ilona Szałańska i Lucyna Wiatr. Teatr „My’’ przedstawił teatr cieni pt.: „Nierówni’’- scenariusz i reżyseria Marek Deja oraz barokową komedię ” Stiepan Stiepanowicz”- scenariusz i reżyseria-Bożena Daniluk.

Atmosfera Festiwalu sprawiła, że widzowie poddawali się głębokim uczuciom płacząc na przemian ze śmiechu i wzruszenia. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, dzięki którym festiwal mógł się odbyć: Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach p. Arturowi Duszyńskiemu, p. Jadwidze Bober, panu Burmistrzowi Leszkowi Doroszowi. Dziękujemy wszystkim tym, którzy od lat wspierają nas w różnych formach działalności. Widzom zaś ogromne podziękowania za tak liczne przybycie.

Oragnizator