Większość pogodowej mapy Polski w poniedziałek zalał kolor pomarańczowy — to ostrzeżenie przed burzami z gradem. IMGW publikuje alerty dotyczące przede wszystkim zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Tam wystąpią m.in. gwałtowne burze, może pojawić się deszcz nawet do 25-35 mm i bardzo silny wiatr.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm” — czytamy.

Prognozowane są też porywy wiatru do 80 km na godz., punktowo do 90 km na godz. Dodatkowo miejscami może wystąpić grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk atmosferycznych wynosi 80 proc.

Alert drugiego stopnia dotyczy zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Burze z gradem mogą wystąpić w 13 powiatach, w tym w kołobrzeskim, krośnieńskim, kamieńskim czy w Szczecinie. Mapy pokazują, że alert pierwszego stopnia dotyczy większości Polski, na pomarańczowo nie jest zaznaczona jedynie wschodnia część kraju. Ostrzeżenia obowiązują do wtorku do godz. 1. Mieszkańcy województwa dostali też alerty RCB.