W nadchodzący majowy weekend miłośnicy historii i kultury średniowiecza będą mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w czasach rycerzy, turniejów i słowiańskich obrzędów. Od 3 do 5 maja w malowniczym Grodzie Steinborg w Mokrawicy odbędzie się III Piknik Majowy – festiwal, który każdego roku przyciąga rzesze entuzjastów i rodzin szukających wyjątkowych wrażeń.

Piknik zainauguruje sezon rekonstrukcji historycznych w naszym regionie, prezentując bogactwo kultury wczesnego średniowiecza. Organizatorzy, Stowarzyszenie Steinborg Mokrawica, przygotowali dla uczestników imprezy szereg atrakcji, które pozwolą nie tylko obserwować, ale także doświadczać życia naszych przodków.

Podczas trzydniowego święta odwiedzający będą mieli okazję podziwiać inscenizacje walk wojów, których umiejętności i odwaga niejednokrotnie staną na próbie w turniejach łuczniczych i pojedynkach. W „Turnieju Małego Woja”, najmłodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w konkurencjach dostosowanych do ich wieku, ucząc się przy tym zasad honoru i odwagi. Nie zabraknie również aspektu duchowego i kulturalnego, którym będą nasiąknięte obrzędy ku czci Peruna, a także ceremonia słowiańska, jaką jest pochówek – wszystko to, by przybliżyć odwiedzającym dawne wierzenia i tradycje.

Dla zainteresowanych rzemiosłem i codziennością epoki przewidziano jarmark rzemieślniczy oraz warsztaty, gdzie można będzie nauczyć się dawnych technik wytwarzania narzędzi, ubiorów czy biżuterii. „Jadłobój historyczny” to z kolei propozycja dla smakoszy, którzy będą mogli posmakować tradycyjnych potraw przygotowanych według średniowiecznych receptur.

Organizatorzy zapewniają także rozrywkę dla najmłodszych. Specjalne animacje i warsztaty dla dzieci pozwolą im na chwilę stać się mieszkańcami średniowiecznej wioski, dając wgląd w minioną epokę poprzez zabawę i edukację.

Piknik Majowy w Grodzie Steinborg to idealna okazja, by rodziny mogły spędzić czas w niecodzienny sposób, a pasjonaci historii – zanurzyć się w bogatych tradycjach przeszłości. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!