Połowa 2025 roku to realny termin otwarcia największego hotelu w Polsce. Hotel Gołębiewski, nad którym prace wystartowały w 2018 roku jest obecnie na etapie wykończeniowym. Docelowo ma przyjmować ponad 2 tys. gości jednocześnie.

– Uważam, że otwarcie w pierwszej połowie 2025 r. to realny termin – mówi Janusz Zaryczański, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. – Byliśmy gotowi przeprowadzić kontrolę już teraz, ale inwestor złożył wniosek o jej przełożenie. My także musimy się przygotować – trzy osoby to za mało, aby skontrolować tak ogromny obiekt. Będziemy potrzebować wsparcia, o czym poinformowałem wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Szczecinie.

Hotel czeka także na kontrolę przeciwpożarową, która zostanie przeprowadzona przez straż pożarną. PINB w Gryficach informuje, że trwa legalizacja zewnętrznych basenów, które powstały bez odpowiedniego pozwolenia na budowę. Inwestor uiścił już opłaty legalizacyjne.

Chodzi o pięć obiektów: duży basen, średni basen, mały basen, brodzik i zespół jacuzzi. Dla każdego z tych obiektów wydano oddzielną decyzję stwierdzającą samowolę budowlaną. Inwestor odwołał się od tych decyzji, jednak zostały one podtrzymane przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Naczelny Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił skargi na te postanowienia.

Urząd Morski w Szczecinie poinformował, że inwestor złożył wniosek o budowę stałego zejścia na plażę, które będzie miało charakter publiczny.

– Wskazaliśmy, że inwestor powinien zapewnić ogólnodostępność projektowanego zejścia. Z uwagi na brak połączenia z drogą publiczną, mogłoby ono zostać uznane za zejście prywatne. Przypomnę, że w odpowiedzi na skargę obywatelską złożoną w 2017 roku dotyczącą prywatnych zejść na plażę, minister ds. gospodarki morskiej wskazał, że wszystkie zejścia na plażę powinny mieć charakter publiczny. Do takiego stanowiska przychyliła się również Najwyższa Izba Kontroli – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Dodała, że we wrześniu inwestor otrzymał decyzję administracyjną zezwalającą na „wykorzystanie pasa technicznego do celów innych niż ochronne, w celu budowy ogólnodostępnego zejścia na plażę”. Pas ochronny to teren leśny, zarządzany przez Urząd Morski w Szczecinie w celu ochrony brzegów morskich, bez możliwości zmiany jego przeznaczenia.

– Po zakończeniu inwestycji, zgodnie z porozumieniem z Gminą Rewal, inwestor przekaże obiekt gminie. Z naszych informacji wynika, że na początku października inwestor otrzymał pozwolenie na budowę od wojewody zachodniopomorskiego – informuje urząd w Rewalu.