– W czasie krótkiej wizyty w 2007 roku, premier Jarosław Kaczyński stwierdził, że Świnoujście należy przyłączyć do Polski – powiedział Prezydent Świnoujścia. Tak rozpoczęły się działania, które mają miejsce dziś (30.06). To historyczny dzień, w którym Wyspy Wolin i Uznam zyskały stałe połączenie.

Mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali na to latami. Miasto jest położone po dwóch stronach rzeki Świny i dotychczas te dwie części łączyły tylko przeprawy promowe. I choć są one pewną atrakcją dla turystów, to już wielogodzinne oczekiwanie w szczycie sezonu, żeby się na nie dostać – nie.

Spotykamy się dzisiaj, 30 czerwca aby dokonać otwarcia tak potrzebnego i długo wyczekiwanego tunelu. Stoję tu przed Państwem, jako Prezydent z 20 letnim stażem, jako mieszkaniec z 50 – letnim stażem i jestem ogromnie szczęśliwy. Po piętnastu latach udało się coś, czego nikt raczej sobie nie wyobrażał. Dziękuje Jarosławowi Kaczyńskiemu, dziękuje Joachimowi Brudzińskiemu, Ministrowi Adamczykowi czyli tym, którzy wnieśli największy wkład w to z czego dziś jesteśmy dumni – podkreślił Prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Najdłuższa, bo licząca 1484 metry, przeprawa podwodna w Polsce i najnowocześniejszy w Europie tunel kosztowały ponad 900 mln zł. W 85 proc. inwestycja ta została sfinansowana ze środków unijnych (to kwota prawie 775,7 mln zł). Pozostałe 15 proc. wyłożył samorząd (prawie 136,9 mln zł).

– Mój świętej pamięci brat powiedział kiedyś, że Pomorze Zachodnie to Polska racja stanu. To co dziś tutaj się staje, otwarcie tego tunelu a przedtem jego budowa jest tym co odnosi się największych spraw jedności naszego Państwa, jego siły i sprawczości, nie tylko komfortu mieszkańców Świnoujścia i podniesienia jakości ich życia oraz gości odwiedzających to miasto – wskazywał Premier Jarosław Kaczyński.

Pierwsi kierowcy będą mogli pojechać tunelem około 20:00. Będą mieli do dyspozycji dwa pasy – po jednym w każdym kierunku – o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po około dwa metry szerokości. Na trasie będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości, a tunel i dojazdy będą monitorowane przez ponad 140 kamer.