Za ponad 10,5 mln złotych Powiat Kamieński wspólnie z Gminą Wolin wreszcie przeprowadzi modernizację mocno zdegradowanego 3,2 kilometrowego odcinka drogi łączącej Recław z Laską (gm. Wolin). Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie blisko 8 mln złotych dofinansowania przyznane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego w ramach programu Polski Ład. Dziś w świetlicy w Lasce doszło do podpisania umowy na realizację inwestycji. 

– Dziękujemy za te fundusze, gdyby nie te środki związane z programem Polski Ład i rządowym funduszem drogowym nie udałoby się zrealizować tej inwestycji. To nie jedyna wielomilionowa inwestycja, przypomnijmy, że Powiat będzie budował ścieżkę rowerową na trasie Unin – Wolin – podkreślał starosta Józef Malec.

Samorząd powiatowy otrzymał 7,84 mln złotych co miało stanowić 95% dofinansowania. Realizacja inwestycji przeciągnęła się jednak w czasie o lata w związku z licznymi odwołaniami kierowanymi do przeróżnych instytucji przez jedną z osób. Jak wskazuje Starosta w związku z tym, że wszystko ciągnęło się od 2018 roku dziś to samo zadanie kosztuje 10,5 mln złotych!

Jak wskazywał Poseł Leszek Dobrzyński, polskie Państwo powraca do małych miejscowości. – Nasz kraj to ma być nasza rzecz Wspólna. Państwo ma obowiązki wobec wszystkich, nie tylko wielich miast. – Jeżeli przyjdzie nam rządzić dalej, ta pomoc dalej zostanie utrzymana, bo musimy odbudowywać od lata zaniedbywaną infrastrukturę, odbudowywać te wszystkie dziurawe i poniszczone drogi, sieci kanalizacyjne, wodociągowe czy posterunki Policji. Chcemy, aby ludzie nie musieli wyjeżdżać z małych miejscowości takich jak te w Powiecie Kamieńskim – wskazywał.

– Na ten moment czekaliście Państwo bardzo długo, te 3 kilometry 200 metrów było tu naprawdę potrzebne. To dzięki uporowi i determinacji a przede wszystkim współpracy pomiędzy Rządem a administracją rządową i samorządami udało się spotkać dziś w tym miejscu. Chcemy, żeby nie tylko wielkie miasta, nie tylko wielkie aglomeracje, autostrady czy inne przedsięwzięcia powstawały ale także takie jak te tu na samym dole. Tak samo Państwo wstajecie rano, tak samo chcecie żyć, prowadzić swoje dzieci bezpiecznie do szkoły bo tak samo płacicie podatki. Dlaczego jedni mają otrzymywać środki a Państwo tutaj nie? Nie jesteście Państwo gorsi, właśnie ten utarty trend staramy się zmieniać i mamy nadzieję, że pomimo wszystkich perturbacji covidowych czy wojennych będziemy dalej się rozwijać – podkreślił Wojewoda Zachodniopomorski.

Zbigniew Bogucki podkreślał, że to nie jedyne bardzo duże dofinansowania, które w tej kadencji trafiły do powiatu oraz gmin wchodzących w jego skład. 13 mln dla szpitala, dziesiątki milionów na przebudowy dróg dla Gminy Wolin, Kamień Pomorski czy infrastrukturę wodno – ściekową Gmin Świerzno, Golczewo.

– Jest wiele nieprawdziwych informacji mówiących o rozdawaniu pieniędzy pod szyldami partyjnymi. Przekazujemy je wszystkim bo widzimy w nich Waszą drogę, kanalizację, Wasz szpital czy szkoły. Widzimy ogromne potrzeby i radość społeczeństwa z tego, że w końcu trafiają tutaj na dół bo są one wypracowane przez Was. Tak samo ciężko kiedyś pracowaliście, jak ludzie w dużych miastach ale przez lata jednak te pieniądze nie wracały bo chociażby drogi w Lasce nie było przez dziesięciolecia – wskazywał Wojewoda. 

« z 19 »