W dniu 26 marca 2022 r. wzięliśmy udział jako patrol rajdowy pod nazwą HARCBUD w 51. Rajdzie „Arsenał” w Warszawie po hasłem „Potrzebni”, który głównie opierał się na harcerskiej służbie i pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Rajd odbywał się w 79. rocznicę (26 marca 1943 r.) najsłynniejszej akcji zbrojnej Grupy Szturmowej Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej – Akcja pod Arsenałem. Z rąk Gestapo odbito wówczas Jana Bytnara ps. „Rudy” oraz 24 innych więźniów.

W sobotę o 8 rano byliśmy już w Warszawie. Po zameldowaniu się wyruszyliśmy do gry. Punkty między sobą były bardzo daleko porozmieszczane. Pierwszy na jakim musieliśmy się pojawić był na Trasie Siekierkowskiej, czyli spod Pałacu Kultury było to jakieś 40 min. podróżowania autobusami i tramwajami.

Na rajdzie do wykonania była także Służba Harcerska. Byliśmy na spotkaniu w Fundacji „Po drugie”, która zajmuje się pomocą dla bezdomnych młodocianych. Tam dużo dowiedzieliśmy się i wymieniliśmy doświadczeniami.

Dodatkowo poruszanie się po Warszawie utrudniała nam wizyta Prezydenta USA Joe Baydena, którego mieliśmy przyjemność spotkać w drodze na Starówkę przed Pałacem Prezydenckim.
W części historycznej mieliśmy do pokonania 15 punktów z zadaniami dotyczącymi bohaterów książki pt. „Kamienie na Szaniec”, historii Szarych Szeregów, a także akcji zbrojnych harcerskich batalionów podczas II wojny światowej.

Popołudniu po zaciętej rywalizacji podeszliśmy pod Ratusz Arsenał na uroczystościach upamiętniających akcje „MEKSYK II”. Byli tam obecni weterani i kombatanci, uczestnicy tamtych walk. Były przemówienia, nadania medali przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa oraz Apel Pamięci poprowadzony prze żołnierzy Wojska Polskiego. Była to też tak dla nas okazja na chwile refleksji, żeby na chwilę się zatrzymać i przemyśleć to co w obecnej chwili dzieje się na świecie. Podium 51. Rajdu „Arsenał” nie zdobyliśmy, ale udało nam się zdobyć 5 miejsce w ogólnopolskim rajdzie w kategorii Starszoharcerskiej. 

Wyniki: https://tinyurl.com/wynikipotrzebni

Wróciliśmy szczęśliwi do domów osiągając nasz mały wielki sukces! Harcerska drużyna z Międzyzdrojów w pierwszej piątce najlepszych drużyn w Polsce. 

Czuwaj!
Komenda X Szczepu „Gniazdo” ZHP
w Międzyzdrojach