Nielegalne poszukiwania mogą prowadzić do nieodwracalnych strat w dziedzictwie historycznym. Archeolog Grzegorz Kurka podkreśla, jak ważne jest zgłaszanie znalezisk odpowiednim służbom, aby chronić cenne informacje, jakie za sobą niosą.
Archeologiczny kontekst zabytków odgrywa kluczową rolę w ich analizie i dokumentacji. Jak podkreśla Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w województwie zachodniopomorskim, zabytki zazwyczaj występują w określonym otoczeniu, np. osadach, cmentarzyskach czy miejscach ukrycia skarbów. Pozbawienie ich tego kontekstu oznacza utratę istotnych informacji, które pozwalają zrozumieć ich znaczenie i funkcję w środowisku historycznym.
Nielegalne poszukiwania skarbów często prowadzone są z pominięciem tych zależności. „Nielegalni poszukiwacze traktują zabytki wyłącznie jako trofea, co skutkuje bezpowrotną utratą ich wartości naukowej, historycznej i kulturowej” – mówi Kurka. Dobitnym przykładem takiej sytuacji są dwie granitowe figurki antropomorficzne odkryte w województwie zachodniopomorskim. Figury te zostały skonfiskowane na Śląsku, ale brak dokładnych informacji o miejscu ich odkrycia uniemożliwia ich pełną analizę.
Szczególnie bolesne dla archeologów są przykłady zniszczenia miejsc pochówku. Zniszczenie poniemieckiego cmentarza w Gostyniu, gdzie pochówki zostały zniwelowane przez buldożery, to tylko jedna z wielu haniebnych sytuacji. Innym przykładem jest dewastacja grobowca rodu Flemingów, gdzie cynowe trumny zostały zniszczone w poszukiwaniu kosztowności.
W przypadku przypadkowego odkrycia zabytku zaleca się wstrzymanie wszelkich działań, zabezpieczenie znaleziska i nieprzesuwanie go. Ważne jest również zaznaczenie dokładnej lokalizacji odkrycia oraz natychmiastowe poinformowanie odpowiednich służb, takich jak Wojewódzki Konserwator Zabytków, urząd miasta, policja lub lokalne muzeum. Zgłoszenie można dokonać telefonicznie lub poprzez przesłanie zdjęcia znaleziska.
Dyrektor Kurka zwraca uwagę na znaczenie edukacji wśród archeologów. „Samo ukończenie studiów nie wystarcza; liczy się doświadczenie zdobywane w pracy terenowej pod okiem ekspertów” – podkreśla. W Polsce działa coraz więcej stowarzyszeń zrzeszających legalnych poszukiwaczy. Stowarzyszenie im. św. Korduli z Kamienia Pomorskiego może poszczycić się wieloma odkryciami, takimi jak średniowieczne bulle papieskie czy pielgrzymia muszla św. Jakuba.
Zmiany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad nimi, obowiązujące od maja 2024 roku, uproszczą proces legalnych poszukiwań. Osoba pełnoletnia, posiadająca zgodę właściciela nieruchomości, będzie mogła prowadzić poszukiwania po zgłoszeniu ich w specjalnym rejestrze. Poszukiwania będą jednak wykluczone na obszarach wpisanych do rejestru zabytków, cmentarzach czy miejscach pamięci narodowej.
Chociaż nowe przepisy upraszczają procedury, archeolog ma obawy, że mogą one sprzyjać nadużyciom. „Większość detektorystów to odpowiedzialni pasjonaci historii. Obawiam się jednak, że niewielka grupa wykorzysta zmiany do nielegalnych działań” – podsumowuje Grzegorz Kurka.
44 komentarzy
Art mówi:
sty 19, 2025
o godzinie 13:05
Zniszczyć, albo odnaleźć coś, co niektórzy nie chcą by zostało odnalezione…
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 15:49
Grzegorz to prawdziwy naukowiec!
Andrzej mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 14:06
Jak zmienia przepisy na angielskie to wszyscy będą zadowoleni
Lol mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 13:28
Tyle że gdyby nie poszukiwacze to te nieodwracalnie zniszczone zabytki wogole by nie ujrzały światła dziennego.Gdyby odkrywanie było legalne to każdy by zgłaszał jak coś znajdzie a tak mamy wykopane i niezglaszane niewybuchy, monety itd bo przecież nikt się nie przyzna że z wykrywaczem łazi bo będzie miał przechlapane
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 12:40
Też chodzę z wykrywaczem znalazłem duzo ciekawych monet i biżuterii, ale oddam tylko i wyłącznie wtedy gdy w jakiś sposób mi to zrekompensują. U mnie w sejfie są przynajmniej bezpieczne. Pozdrawiam
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 9:36
Grzegorzu, jak zawsze masz rację!
anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 8:27
Na całym świecie można za zgodą właściciela! A jak się znajdzie coś ciekawego to właściciel dostaje swoją dolę od znaleziska. W Polsce nie wolno bo urzędnik jest z nadania Boga właścicielem wszystkich ziem i ludzi je zamieszkujących. Tak pańszczyzna 21 wieku. Czas żądać zmian i to dosłownie!
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 15:03
Spróbuj w Turcji :)
Lolo mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 17:43
Znalazłem siekierkę z epoki brązu. Oddałem do wkz i co???? Znikła bo była w idealnym stanie!!!
Sławek mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 16:50
Witam,od dawna chodzę z wykrywaczem amatorsko oczywiście za zgodą właściciel łąk czy pól,czemu ten archeolog nie powie wreszcie prawdy,przecież dla nich wszystko do jednego metra nie istnieje o jakim kontekście mówimy na polu oranym od lat to są bzdury i nie wiem może chęć ukrycia faktu że sami ograbiają miejsca poszukiwań,było kilka takich historii
Damian mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 16:39
ja myśle o takim przestępczość ze to powinno byc zlikwidowane
Maerk mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 16:30
Po kilkuset latach nazwa się zmienia.
Z hieny cmentarnej na archeologa.
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 19:08
Przypomnij sobie swoje słowa jadąc autostradą albo każdym nowym odcinkiem drogi.
Szymon mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 9:57
Bełkot Bełkot,zróbcie prawo jak na zachodzie ,ludzie w Polsce to patrioci i lubią mieć skarby w muzeum,archeolodzy kradną na potęgę i nie pierdol mi że nie
Pierdolni się w łeb
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 11:17
nie bełkot, tylko wypowiedź eksperta z krwi i kości. Zresztą jeśli ktoś może dokonać takich zmian to tylko Grzegorz
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 9:42
Niech się ciągnie idiota blokują wszystko co możliwe na zachodzie jest to legalne
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 8:01
Nie znalazłem wypowiedzi Pana Kurki dla PAP!
Gość mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 2:28
Może zmienić prawo na takie jak w Wielkiej Brytanii.
Adam mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 0:41
Myślę że wykrywka sięga 30-35cm Dzisiejsze pługi sięgają głębiej,ale jest okazja zarobić kolejny raz na chłopakach z pasją.To tworzy się związki ,pozwolenia itd Przy okazji można napuścić tych legalnych na nie legalnych i już mamy dodatkowych konfidentów.Policja statystyki podniesie,archeolog w niebo wzięty bo na wakacyjnych wykopach ma studentki do przyuczenia i tak się kręci.Mialy być proste zasady,a wyszło jak zwykle opłaty,obowiązki że ogólny burdel i paru znajomych misiaczków przy kolejnym kawałku tortu.
Pawel mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 20:41
Gónwo prawda! To detektorysci armatorzy dokonują odkryć, które są zgłaszane. Mamy opresyjne prawo z czasów cara! Większość poszukiwaczy chodzi po polach ornych na których nie ma już kontekstu, są tylko monetki,guziki i inna nic nie znaczącą drobnica, której też nie wolno zbierać. Lepiej niech rolnik rozwali nawozami i maszynami…chory kraj, chore obyczaje,chora władza i przepisy!!
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 17:10
Nie musisz być w stowarzyszeniu, składasz papiery do konserwatora i po uzyskaniu pozwolenia zaczynasz działać
Iza mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 16:38
Jakoś granitowe figurki to wykrywaczem raczej ciężko znaleźć. To są właśnie fantazje na temat.Artykuł na zamówienie.
Michal mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 19:06
Artykuł o wykrywaczach, a podane straty to kamienne figurki, niwelacja terenu buldożerem i ograbienie pochówku którego nie trzeba było szukać
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 16:38
Tak tak, podczas gdy w takiej Anglii jest to legalne i co jakiś czas mówi się o odkryciu pasjonatów czy po prostu ludzi co lubią chodzić. Tylko u nas kary, kary i jeszcze raz kary, a czarny rynek takich odkryć pięknie kwitnie. Nawet jak na własnym podwórku coś znajdziesz lepiej wyrzucić niż się przyznać
Poszukiwacz mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 16:28
Rolnik przewala ziemię kilka razy w roku maszynami,a ludzie saperką niszczą miejsca archeologiczne…co za prawo mamy w tym Państwie prawa….
Etrak mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 16:14
Bandyckie komunistyczne bezprawie ktoś bardzo nie chce ucywilizować w Polsce prawa do poszukiwań jak w UK na przykład. Kogoś to bardzo boli. Dlatego przez takich betonowych kretynów skarby będą po cichutku wyjeżdżać z Polski zamiast zostać w Polsce gdzie z ludzi z pasją robi się bandytów i złodzieju. A tu dobrze by było by archeolodzy rozejrzeli się we własnym środowisku bo pod latarnia najciemniej.
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 16:00
Był tam Kościół Świętego Idziego i obok miejsce pochówku braci Dominikanów i targowisko miejskie na 45 stanowisk pracy których OSZUKANO że w nowej lokalizacji będzie lepiej… Konkluzja – wydano 1,7 mln. zł. na nowy targ i nikt tam nie przychodzi bo ludzie się boją tam iść (melina alkohol.)!!! KTO ODDA DO BUDŻETU TE PIENIĄDZE ???
Maciej mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 15:54
Przestańcie straszyć karami zacznijcie nagradzać to zmieni wszystko 😒
Viggo mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 15:33
Pług na polu ornym orze do 70cm, a chłop z wykrywaczem najwyżej na 30-40cm coś wynajdzie. Gdzie kontekst na miejscu przewracanym 2 razy do roku od wielu lat? Budożerem też detektoryści raczej nie kopią
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 8:18
Człowieku ty masz pojęcie o orce , 70 cm głębokości wyorał byś martwice i przez parę lut uprawiał byś szczaw
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 9:43
A ty słyszałeś o głębokiej orce?
Romeo mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 15:22
Chodziłem z dyplomowanymi archeologami. Kopią dokładnie tak jak ja. Z historii nie ustępuję im wiedzą (skromnie powiedziawszy). Innymi słowy artykuł i wypociny p.Grzegorza z czapy.
Wszyscy chodzą jak dawniej, tylko teraz nikomu do głowy nie przyjdzie zgłosić znalezisko. Zmieńcie przepisy, zagwarantujcie prawo pierwokupu, po cenach rynkowych i wszystko wróci do najlepszego porządku.
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 18:04
Ty Romeo lepiej se kup alfa romeo a nie tutaj się wymądrzasz!
Grzegorz to najwybitniejszy badacz w tym regionie, i praktycznie nigdy się w niczym nie pomylił. Wielokrotnie odznaczony przez urząd i samorząd, i ty niby możesz się z nim równać? To że miałeś historię w szkole nie czyni Cię odkrywcą. Tylko widza Grzegorza, jak kaganek oświaty może coś pomóc w tym mieście. Myślisz, że taki Błażej sam z siebie jest teraz taki znany? Gdyby nie merytoryczny patronat wiedzy i pasji dyrektora muzeum to dalej by sprzedawał bilety pod parking koło katedry.
MUREM ZA GRZEGORZEM!
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 14:59
ty anonim widać, że się podkochujesz w Grzegorzu
Viggo mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 15:21
Pierdu pierdu, pług na polu ornym orzed do 70cm, a chłop z wykrywaczem najwyżej na 30-40 coś wynajdzie. Gdzie kontekst na miejscu przewracanym 2 razy do roku od wielu lat? Budożerem też detektoryści raczej nie kopią
Alojzy mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:25
miesiąc czekania na papier którym można sie podetrzeć
Mieszkaniec powiatu Kamieńskiego mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:07
Pierdu pierdu italiano. Jak zrobicie tak jak jest np w Anglii to nie będzie problemu ze zgłoszeniem znaleziska. Sam osobiście mam kilka fantów które opisałem i zaznaczyłem lokalizację znalezisk i jak się prawo zmieni to dostaniecie wszystko z pomiarami zdjęciami i pełnym opisem. Wielu detektorystów jest pasjonatami historia i bardzo chętnie by indywidualnie współpracowało z konserwatorami zabytków ale jak się tworzy wąskie enklawy pseudo stowarzyszenia to macie tego efekty. Teraz czekam na hejt.pozdrawiam panie Grzegorzu.
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:39
jak możesz tak mówić!
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 15:10
o właśnie, i oddawać moje srebrne monetki!
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 13:14
I teraz wszystko wyszło szydło z worka! Grzegorz to prawdziwy autorytet! On jeden jeszcze dzielnie stoi w obronie dziedzictwa naszym regionie! Przetrwał wszelkie zawieruchy polityczne i to tylko dzięki swojej wiedzy! Nie ma drugiego takiego specjalisty w tym regionie! I nic tego nie zmieni! Wszyscy mogą mu tylko buty czyścić!
staly forumowicz mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 8:48
Co ty piszesz, jakie nasze, dziedzictwo na tych terenach. Jedz swojego dziedzictwa szukac za Bug w Rzeszowskie lub Kieleckie.
Początki przygody. mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 13:07
A co trzeba zrobić żeby należeć do takiego stowarzyszenia ?
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 12:15
Haha
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 12:09
Nie pamiętam co było pod kwartałem?