Nielegalne poszukiwania mogą prowadzić do nieodwracalnych strat w dziedzictwie historycznym. Archeolog Grzegorz Kurka podkreśla, jak ważne jest zgłaszanie znalezisk odpowiednim służbom, aby chronić cenne informacje, jakie za sobą niosą.
Archeologiczny kontekst zabytków odgrywa kluczową rolę w ich analizie i dokumentacji. Jak podkreśla Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w województwie zachodniopomorskim, zabytki zazwyczaj występują w określonym otoczeniu, np. osadach, cmentarzyskach czy miejscach ukrycia skarbów. Pozbawienie ich tego kontekstu oznacza utratę istotnych informacji, które pozwalają zrozumieć ich znaczenie i funkcję w środowisku historycznym.
Nielegalne poszukiwania skarbów często prowadzone są z pominięciem tych zależności. „Nielegalni poszukiwacze traktują zabytki wyłącznie jako trofea, co skutkuje bezpowrotną utratą ich wartości naukowej, historycznej i kulturowej” – mówi Kurka. Dobitnym przykładem takiej sytuacji są dwie granitowe figurki antropomorficzne odkryte w województwie zachodniopomorskim. Figury te zostały skonfiskowane na Śląsku, ale brak dokładnych informacji o miejscu ich odkrycia uniemożliwia ich pełną analizę.
Szczególnie bolesne dla archeologów są przykłady zniszczenia miejsc pochówku. Zniszczenie poniemieckiego cmentarza w Gostyniu, gdzie pochówki zostały zniwelowane przez buldożery, to tylko jedna z wielu haniebnych sytuacji. Innym przykładem jest dewastacja grobowca rodu Flemingów, gdzie cynowe trumny zostały zniszczone w poszukiwaniu kosztowności.
W przypadku przypadkowego odkrycia zabytku zaleca się wstrzymanie wszelkich działań, zabezpieczenie znaleziska i nieprzesuwanie go. Ważne jest również zaznaczenie dokładnej lokalizacji odkrycia oraz natychmiastowe poinformowanie odpowiednich służb, takich jak Wojewódzki Konserwator Zabytków, urząd miasta, policja lub lokalne muzeum. Zgłoszenie można dokonać telefonicznie lub poprzez przesłanie zdjęcia znaleziska.
Dyrektor Kurka zwraca uwagę na znaczenie edukacji wśród archeologów. „Samo ukończenie studiów nie wystarcza; liczy się doświadczenie zdobywane w pracy terenowej pod okiem ekspertów” – podkreśla. W Polsce działa coraz więcej stowarzyszeń zrzeszających legalnych poszukiwaczy. Stowarzyszenie im. św. Korduli z Kamienia Pomorskiego może poszczycić się wieloma odkryciami, takimi jak średniowieczne bulle papieskie czy pielgrzymia muszla św. Jakuba.
Zmiany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad nimi, obowiązujące od maja 2024 roku, uproszczą proces legalnych poszukiwań. Osoba pełnoletnia, posiadająca zgodę właściciela nieruchomości, będzie mogła prowadzić poszukiwania po zgłoszeniu ich w specjalnym rejestrze. Poszukiwania będą jednak wykluczone na obszarach wpisanych do rejestru zabytków, cmentarzach czy miejscach pamięci narodowej.
Chociaż nowe przepisy upraszczają procedury, archeolog ma obawy, że mogą one sprzyjać nadużyciom. „Większość detektorystów to odpowiedzialni pasjonaci historii. Obawiam się jednak, że niewielka grupa wykorzysta zmiany do nielegalnych działań” – podsumowuje Grzegorz Kurka.
7 komentarzy
Alojzy mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:25
miesiąc czekania na papier którym można sie podetrzeć
Mieszkaniec powiatu Kamieńskiego mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:07
Pierdu pierdu italiano. Jak zrobicie tak jak jest np w Anglii to nie będzie problemu ze zgłoszeniem znaleziska. Sam osobiście mam kilka fantów które opisałem i zaznaczyłem lokalizację znalezisk i jak się prawo zmieni to dostaniecie wszystko z pomiarami zdjęciami i pełnym opisem. Wielu detektorystów jest pasjonatami historia i bardzo chętnie by indywidualnie współpracowało z konserwatorami zabytków ale jak się tworzy wąskie enklawy pseudo stowarzyszenia to macie tego efekty. Teraz czekam na hejt.pozdrawiam panie Grzegorzu.
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 14:39
jak możesz tak mówić!
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 13:14
I teraz wszystko wyszło szydło z worka! Grzegorz to prawdziwy autorytet! On jeden jeszcze dzielnie stoi w obronie dziedzictwa naszym regionie! Przetrwał wszelkie zawieruchy polityczne i to tylko dzięki swojej wiedzy! Nie ma drugiego takiego specjalisty w tym regionie! I nic tego nie zmieni! Wszyscy mogą mu tylko buty czyścić!
Początki przygody. mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 13:07
A co trzeba zrobić żeby należeć do takiego stowarzyszenia ?
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 12:15
Haha
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 12:09
Nie pamiętam co było pod kwartałem?