Szpital MEDICAM w Gryficach – czołowa w Polsce placówka leczenia oparzeń – uruchomił nowoczesny Ośrodek Terapii Hiperbarycznej. W kompleksowo zmodernizowanych pomieszczeniach ulokowano komorę hiperbaryczną usprawniającą proces regeneracji tkanek czy gojenia ran, np. przy stopie cukrzycowej lub po radioterapii.

Przebudowa pomieszczeń Ośrodka Terapii Hiperbarycznej wraz z komorą hiperbaryczną kosztowała ponad 7,5 mln zł. Blisko 3 mln zł to wydatki związane tylko z zakupem i montażem komory, na które Urząd Marszałkowski przeznaczył 1 mln zł. Od 1 grudnia realizacja świadczeń w Ośrodku ma zapewnione finansowanie w ramach umowy z Zachodniopomorskim Oddziałem NFZ. Gryficki szpital to pierwsza w regionie i jedna z nielicznych w Polsce placówek umożliwiającymi taki sposób leczenia.

– Pierwsza komora hiperbaryczna na Pomorzu Zachodnim tutaj w Gryficach, jedna z nielicznych publicznych wciąż tego typu instalacji w Polsce – to świadczy o tym, że szpital w Gryficach to placówka na najwyższym poziomie, i to co mnie cieszy to fakt, że on się naprawdę w sposób stały zmienia. W dobie pandemii COVID-19 zapotrzebowanie na tego typu instalacje jest znacznie większe. To jest naprawdę kawał wspanialej pracy, dzięki temu cała północ naszego województwa czuje się bezpiecznie, nie tylko gmina Gryfice – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Powstanie OTH jest dla placówki bardzo ważne. Tlenowa terapia hiperbaryczna jest bowiem jedną z najbardziej efektywnych metod dochodzenia do zdrowia. Polega na dostarczaniu pod wysokim ciśnieniem tlenu do wszystkich komórek ciała, pobudzając do wzrostu i odbudowy np. szpiku kostnego, naskórka czy naczyń krwionośnych. Dzięki komorze hiperbarycznej tkanki skutecznie wysycone są tlenem, który przenika nie tylko do czerwonych krwinek, zwiększa się jego stężenie w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.

– Cieszę się że otwieramy Ośrodek Terapii Hiperbarycznej, że szpital cały czas się rozwija, remontuje, pomimo pandemii udaje się realizować z zamierzonym skutkiem inne, równie kosztowne i równie nowoczesne inwestycje, choć bez możliwości hucznego celebrowania ich zakończenia. Dziękuję całej załodze, dziękuję Panu Marszałkowi za solidne wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego również tej inwestycji – mówił dyrektor gryfickiego szpitala Piotr Sołtysiński.

Sesja tlenoterapii hiperbarycznej trwa 70 min i jest podzielona na trzy fazy: kompresji – czyli wypełniania komory sprężonym powietrzem do ciśnienia 2,5 razy większego niż ciśnienie atmosferyczne, godzinnego oddychania przez indywidualny układ oddechowy czystym tlenem oraz dekompresji – czyli stopniowego obniżania ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego.

– Rzeczywiście możemy tu pomóc tym pacjentom, dla których trudno jest wymyśleć inną metodę. Będziemy tutaj leczyć pacjentów zarówno z nagłą głuchotą, która jest straszną dolegliwością, ale i pacjentów u których nie gojące się rany trawią ich zdrowie wiele lat, pacjentów których dotykają ciężkie zakażenia albo zespoły zmiażdżeniowe dla których to leczenie może ratować kończyny, może ratować im życie – i to jest dla nich dedykowane. Ta inwestycja idealnie wpisuje się w strategię działań mających na celu stałe podnoszenie jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług medycznych przez szpital w Gryficach – wyjaśniał zastępca dyrektora ds. lecznictwa placówki dr Andrzej Gorzka.

Terapia hiperbaryczna stosowana jest przypadku stopy cukrzycowej, powikłań po radioterapii tkanek miękkich i kości oraz sprzyja powstawaniu nowych naczyń. Zmniejsza stany zapalne i jest skuteczna w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, fibromialgii czy boreliozy. Komorę hiperbaryczną poleca się również osobom po zatruciu czadem, z chorobą Parkinsona, z nadciśnieniem, miażdżycą czy otyłością.