To było niezwykle owocne popołudnie w Wolinie. Właśnie ta miejscowość gościła uczestników dwudniowego Kongresu Morskiego, który odbywał się na Pomorzu Zachodnim. Było o dziedzictwie kulturowym Wolina, jego potencjale oraz szansach na przyszłość.

Przy okazji 8 Międzynarodowego Kongresu Morskiego gościmy w Wolinie na terenie Pani Burmistrz Grzybowskiej. Sprowadziliśmy tutaj najznamienitsze postacie gospodarki morskiej ze Szczecina. Duże inwestycje, duże wyzwania przed nami i chcemy, aby Wolin jako samorząd, miasto, mieszkańcy uczestniczyli razem wspólnie w naszych inwestycjach, aby potrzeby wolinian zostały w należyty sposób zabezpieczone – powiedział w rozmowie z naszą redakcją wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Podczas tegorocznej edycji kongresu poruszano wiele zagadnień. M.in. mówiono o śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych. Dyskutowano także na temat związany z bezpieczeństwem energetycznym, logistyką, ubezpieczeniami, digitalizacją w branży. Nie zabrakło prezentacji i rozmów dotyczących nowoczesnej edukacji morskiej, zagadnień finansowych, legislacyjnych, prawnych, czy związanych z ochroną środowiska.

To był ogromny zaszczyt i przyjemność móc uczestniczyć w 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim. Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja do pokazania jednej z ważniejszych inwestycji morskich naszego regionu ostatniego dziesięciolecia, polegających na modernizacji- pogłębianiu do 12,5 metra toru wodnego Świnoujście–Szczecin.  To również możliwość zaprezentowania ludziom modernizującym nasz Kraj walorów Wolina i jego potencjału inwestycyjnego czy turystycznego. Dziś także ze względu na kurczenie się terenów inwestycyjnych Świnoujścia i Międzyzdrojów oraz rosnące ceny ziemi wzrasta zainteresowanie Wolinem i potencjałem jaki kryje się w jego lokalizacji, posiadanych terenach i jeszcze nadal atrakcyjnych cenach. Nasze świetne położenie to bliskość portu w Świnoujściu, nowo budowana droga S-3, świetna komunikacja z Niemcami, port lotniczy położony 40 km od Wolina, linia kolejowa oraz możliwość uruchomienia transportu drogą wodną. Ważnym aspektem było także pokazanie potencjału związanego z bogatą historią Wolina. Od dziewiątego do dwunastego wieku miasto było jednym z największych ośrodków handlowych nad Bałtykiem, wieloetnicznym centrum w którym spotykały się interesy i idee z całej ówczesnej Europy. Ta wielka, paneuropejska historia miasta, stanowi dla Wolina jeden z kluczowych elementów jego zrównoważonego rozwoju – przyszłych inwestycji, budowy tożsamości, a także międzynarodowej promocji. Obecnie Wolin to pomnik historii, ważny dla Polski jak i dla wszystkich krajów nadbałtyckich. Nasze dziedzictwo kulturowe stanowi jego największy skarb  – zaznacza Burmistrz Ewa Grzybowska.

Kongres od lat stanowi ważną częścią debaty dotyczącej polskiego przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej, rybołówstwa. To również eksperckie forum odnoszące się do rządowej strategii odbudowy polskich śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu, objętych ONZ-towską Konwencją AGN.

« z 11 »

Z kolei w Wolinie przybyli mieli okazje zapoznać się jakże bogatą historią tych ziem oraz potencjałem, który skrywają. Było o planach inwestycyjnych, budowie S-3 oraz wielu różnych zagadnieniach. Przybyli mieli okazje zobaczyć część przedmiotów wydobytych w trakcie pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście.