77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami hitlerowskimi, których celem było uwolnienie Polski z rąk niemieckiej okupacji. 1 sierpnia o godzinie 17:00 w Międzyzdrojach, w Warszawie, jak i w innych miastach zawyły syreny alarmowe. To gest upamiętniający poległych w czasie Powstania Warszawskiego – hołd oddawany bohaterom powstańczego zrywu. To moment zadumy, z którym często przychodzi wzruszenie.

O godzinie „W” ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z plażowiczami przystanęli do uczczenia pamięci poległych. Na placu przed budynkiem Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej zawyły syreny wozów strażackich, a zuchy i harcerze X Szczepu „Gniazdo” ZHP uczcili ich pamięć na cmentarzu komunalnym przy grobach międzyzdrojan, walczących w Powstaniu.

Zuchy i Harcerze w obecności Zastępczyni Burmistrza Międzyzdrojów Beaty Kiryluk, Anny Lysiuk ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oraz Marka Czarlińskiego – mieszkańca Międzyzdrojów, złożyli biało czerwone kwiaty miedzy innymi na grobie św. pamięci Pani Marii Żbik. Pani Maria była pielęgniarką w czasie Powstania Warszawskiego. Podczas walk zginął jej narzeczony i do śmierci już nie wyszła za mąż. Po upadku powstania i wkroczeniu wojsk sowieckich oraz polskich od wschodniej strony Wisły, dołączyła do nich i szła z nimi aż do Berlina jako pielęgniarka. Po wojnie osiedliła się w Międzyzdrojach była jedną z pierwszych pionierów naszego miasta. Do Warszawy już nie powróciła, zdając sobie sprawę co czekało ludzi związanych z Armią Krajową. Pracowała w Międzyzdrojach u boku niemieckiego lekarza dr. Alfreda Trostem’a. Samotna i skromna niechętnie opowiadała o przeszłości. Opieki i schronienia udzielała jej rodzina Państwa Kurc, którzy po jej śmierci chcąc uchronić ją od zapomnienia ufundowali pomnik nagrobny.

Pamiętajmy o Naszych bohaterach- to Oni kształtowali i kształtują Naszą tożsamość- i narodową i naszą małą społeczną.

Tomasz Rychłowski
Referat Promocji, Kultury i Turystyki
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach