Po wielu niepowodzeniach Niemiec w I wojnie światowej i upadku caratu w Rosji, Polska miała ogromną szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Legiony Polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego walczyły na wschodzie z Rosją. Roman Dmowski oraz Ignacy Jan Paderewski podjęli działania dyplomatyczne na Zachodzie w celu poparcia niepodległości Polski. 11 listopada 1918 roku Piłsudski triumfalnie powrócił do Warszawy i przejął pełnienie władzy nad Polskim Narodem.  Piłsudski wówczas powiedział:

…„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (…). Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polski.”…

W wyjątkową rocznicę wypowiedzenia tych słów po 100-latach zawiłej historii Polacy mogą cieszyć się wolnością. Gmina Międzyzdroje także włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Międzyzdrojanie tworzyli różnorodny program niepodległościowy przez cały rok. Bogaty program pozwolił, że międzyzdrojanie świętowali niepodległość przez cały rok. Odbyło się szereg imprez i rajdów rekreacyjno-sportowych, zorganizowano wiele konkursów dla dzieci i młodzieży oraz spotkań o tematyce patriotycznej.

Punktem kulminacyjnym gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Międzyzdrojach były uroczystości rozpoczynające się w niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku. Na placu Stefana kardynała Wyszyńskiego zgromadzili się mieszkańcy, delegacje instytucji administracyjnych, stowarzyszenia, uczniowie szkół, wojsko oraz harcerze. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich: ustępujący Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz i burmistrz elekt Mateusz Bobek oraz radni poprzedniej i nowej kadencji.

O godzinie 10.15 wyznaczone zostały warty honorowe, ustawiły się poczty sztandarowe oraz delegacje składające wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wszystkim zostały wręczone biało-czerwone chorągiewki i kotyliony. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oraz harcerze z X Szczepu „Gniazdo” ZHP.

Na placu przy trzech masztach doszło do spotkania pocztów flagowych. Międzyzdrojscy harcerze przekazali żołnierzom Flagę RP, którą otrzymali w sierpniu 2018 r. w Gdańsku na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy dźwiękach hymnu biało – czerwona flaga uroczyście została wciągnięta na maszt. Następnie wprowadzono poczty sztandarowe pod pomnik Marynarza oraz złożono wiązanki kwiatów przez delegacje i mieszkańców.

Po porannych uroczystościach odbył się przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. św. Piotra Apostoła, gdzie przy kamieniu Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów oddano cześć i pamięć. A o godzinie 12.00 na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny międzyzdrojanie włączając się w ogólnopolską akcję uroczyście odśpiewali hymn narodowy.

O godzinie 16.00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach rozpoczął się program artystyczny oraz Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Rozbrzmiały przepiękne pieśni okresu międzywojennego w wykonaniu Julity Kożuszek – Borsuk. Profesor Kazimierz Kozłowski wygłosił wykład o tematyce historycznej. Podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej nadano tytuł Zasłużonego Mieszkańca Międzyzdrojów Pani Tamarze Starachowskiej – wieloletniej dyrektor Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach.

Zespoły śpiewacze „Fale” i „Bryza” wprowadziły widzów w nastrój pieśni patriotycznych. Na zakończenie gali Teatr Rodzinny „Fantazja” wraz z przedszkolakami z Przedszkola „Morskie Skarby” zaprezentowały satyryczny spektakl o Polsce. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i włączenie się w uroczystości w gminie Międzyzdroje, w tak wspaniałym jubileuszu, jakim jest 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tomasz Rychłowski
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Urząd Miejski w Międzyzdrojach