Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W miniony piątek 7 grudnia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie, wręczono nominacje do kadr narodowych oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy. Wręczono także nagrody specjalne PZŻ.

Tegoroczna Gala PZŻ podzielona była na dwie części – poranna oraz wieczorną. Podsumowanie minionego sezonu rozpoczęło się od przywitania gości przez gospodarza uroczystości, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę.

Następnie wręczono wyróżnienia za wyniki sportowe zawodnikom oraz trenerom. W ciągu minionych 12 miesięcy reprezentanci Polski zdobyli 40 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. W dalszej części piątkowego wydarzenia wręczono nominacje do kadry narodowej na przyszły sezon. Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach.

W tym roku świętowaliśmy jakże ważną dla wszystkich Polaków, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Była to niewątpliwie wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa, jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym. Z tej okazji wręczono także Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym sezonie, który otrzymała Zofia Klepacka. Następnie wręczono dziesięć Medali za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego, a także pięć Honorowych Odznak Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego.

Podczas gali podsumowano także prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program „PolSailing”, w którym wzięło udział około 21 tysięcy najmłodszych uczestników w 19 ośrodkach w całej Polsce. Wyróżniono również Partnerów Związku i organizatorów regat międzynarodowych. Podziękowano również poszczególnym Stowarzyszeniom Klas i Okręgowym Związkom Żeglarskim.

Wręczono ponadto Nagrodę Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i mistrzostw Polski ORC oraz KWR, a także triumfatorom zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Wyróżniono również siedem okręgowych związków żeglarskich za przeprowadzone w minionym roku szkolenia. Wyróżnienia otrzymali także laureaci konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018, który miał na celu pokazanie jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród wyróżnionych, co podkreślamy z dużą satysfakcją, znalazła się także Gmina Dziwnów, którą doceniono nie tylko za organizację szeregu wydarzeń regatowych, ale też za działalność na rzecz rozwoju żeglarstwa.

źródło:
UM w Dziwnowie