Do końca czerwca można składać oferty na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Przybiernów Zachód i Wschód na drodze ekspresowej S3 na północ od Goleniowa. Przyszły dzierżawca wybuduje na nich stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Czas dzierżawy przewidziany umową to 20 lat.

MOP-y Przybiernów posiadają obecnie parkingi i toalety, z których mogą korzystać kierowcy. Na stację paliw i gastronomię zabezpieczona jest odpowiednia rezerwa terenu. Przy podobnych tego typu obiektach powstają m.in. restaurację sieci KFC, McDonalds czy rozbudowane o restauracje stacje paliw. Nowa stacja oraz restauracja mają powstać w okresie 2 lat od podpisania umowy.

Warunki przetargu

W przetargu będą mogły wystartować podmioty, które prowadzą minimum trzy stacje paliw i uzyskali średnioroczny przychód za ostatnie 2 lata nie mniej niż 10 mln zł. Kryterium wyboru ofert będzie wysokość czynszu podstawowego, który nie może być niższy niż 15 tys. zł dla jednego obiektu. Dodatkowo dzierżawca będzie płacił czynsz od przychodu – 1 proc. od sprzedaży paliw i 4 proc. od pozostałej działalności. Opłaty te trafią bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego.

Drugi przetarg na dzierżawę

W kwietniu ubiegłego roku ogłosiliśmy pierwszy przetarg na dzierżawę MOP-ów Przybiernów. W tym postępowaniu żaden podmiot nie złożył ofert. W obecnie ogłoszonym przetargu została zmodyfikowana standardowo stosowana zasada ABCABC, czyli odstępu dwóch MOP tego samego dzierżawcy od siebie na zasadę ABAB, czyli odstępu jednego MOP. Dzięki temu w nowym postępowaniu będzie mogło wystartować więcej podmiotów.