Podmorska część gazociągu Baltic Pipe znajduje się już w Polsce. Gazociąg został przeciągany tunelem ze statku do układania rur Castoro Sei – poinformował Gaz-System. Budowa polskiej części Baltic Pipe ma być ukończona do końca tego roku.

Ostatni odcinek gazociągu, spawany z kolejnych rur na statku był stopniowo wciągany za pomocą stalowej liny o długości 1,5 km i średnicy 119 mm na brzeg w okolicy Pogorzelicy. W strefie przybrzeżnej gazociąg był przyciągany wewnątrz przygotowanego wcześniej 800-metrowego i głębokiego na dwa metry wykopu. Pod plażą i klifem wydrążono tunel o średnicy ok. dwóch metrów i długości ok. 600 metrów.

Gazociąg został ułożony pod plażą i klifem dzięki zastosowaniu technologii mikrotunelingu – poinformował Gaz-System. Po zespawaniu końców wciągniętego na polski brzeg fragmentu gazociągu, na Bałtyku do zbudowania zostanie tylko fragment u wybrzeży duńskiej Zelandii, wraz z wyjściem na brzeg. Za tę część budowy odpowiada również Gaz-System. Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa do przesyłania gazu ma być gotowa do października 2022 roku. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.