Firma EasyFootings z Dziwnówka – producent prefabrykatów fundamentowych został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu gospodarczego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Gala w Operze na Zamku, podczas której wyróżniono innowatorów regionalnej gospodarki, była też inauguracją Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim.

I nagrodę otrzymała firma Easyfootings, która podbija rynek budowlany innowacyjnymi technologiami. Produkuje m.in. fundamenty mikropalowe, modułowe konstrukcje różnych obiektów, a także śruby do drzew, które umożliwiają budowę domków czy parków linowych, ale nie szkodzą naturze. Nie ściskają drzewa, nie wrastają. Innowacyjne rozwiązania usprawniają montaż, zwiększają bezpieczeństwo, precyzję i szybkość budowy. EasyFootings System jest przyjazny środowisku, bo realizuje koncepcję „zamkniętego obiegu”. Może być użytkowany wielokrotnie i w pełni podlega recyklingowi.

– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Skromnie robimy swoje, w małej nadmorskiej miejscowości, w Dziwnówku – przekonywał – To nagroda nie dla mnie, a dla naszych proekologicznych inicjatyw. Nasze projekty wpisują się w cel neutralności klimatycznej 2050 – podkreślił, przyjmując symboliczny czek na 30 tys. złotych. Te pieniądze będzie można przeznaczyć na sfinansowanie szkoleń, udział w targach i konferencjach oraz inne usługi rozwojowe.

W tym roku Kapituła konkursu przyznała także „Złotą Banderę”. Specjalne wyróżnienie przekazano w ręce przedstawicieli Centrum Słowian i Wikingów. Odwiedzając skansen na wyspie Ostrów można przenieść się o tysiąc lat wstecz i wziąć udział w żywej lekcji historii. Zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne, obrzędy, muzyka. Nagroda trafiła więc za dotychczasowe osiągnięcia, za pasję i konsekwencję w rozwoju niezwykłej atrakcji turystycznej, jaką jest Festiwal Słowian i Wikingów, za budowanie potencjału gospodarczego i szeroką promocję regionu.

– Kiedy 20 lat temu zakładaliśmy to stowarzyszenie, to komitet założycielski miał problem z nazwą. Niektórzy członkowie uznali, że “Centrum Słowian” jest określeniem na wyrost. Z tego jesteśmy najbardziej dumni. Zjeżdżają się do nas rekonstruktorzy z całego świata.

Zimową porą przyjeżdżają do nas Niemcy, którzy szukają inspiracji. Realizowane są filmy przez National Geographic, Discovery – mówił prezes stowarzyszenia Wojciech Celiński.

Wsparcie w formule konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” realizowane jest od 2018 roku. Drugą edycję zorganizowano w 2019 r., później była pandemiczna przerwa, a w 2022 r. do trzeciej edycji zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Prawie 150! Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła 10 finalistów. Podczas gali w Operze na Zamku ogłoszono zwycięzców.