W 2023 roku szykują się zmiany, które dotkną emerytów i rencistów. Naprzeciw rosnącym cenom, rządzący zapewnili, że w 2023 roku wypłacona zostanie zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura.

Zgodnie z nowelizacją w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia – odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa, niż 125 zł.

Deklaracje rządu wskazują na to, że w 2023 roku zostanie wypłacone zarówno trzynaste, jak i czternaste świadczenie emerytalne. „Trzynastka i czternastka będą dalej utrzymane. Jeśli będziemy nadal rządzić, wpiszemy 14. emeryturę do ustawy, żeby stała się dodatkiem sformalizowanym” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Super Expressem”, opublikowanej w połowie grudnia.