Bożena Dykiel, Zbigniew Buczkowski Janusz Kondratiuk i Łukasz Maciejewski już w najbliższą sobotę będą gośćmi finałowego pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” w Międzyzdrojach. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp wolny!

Zapraszamy 24 sierpnia od godz. 16:15 na Skwer rekreacyjny przy Alei Gwiazd, by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień – o godz. 16:15 – projekcja filmu dokumentalnego „Elementarz” w reż. Wojciecha Wiszniewskiego, następnie zobaczymy film „Sztuczki” w reż. Andrzeja Jakimowskiego. Po nim, o godz. 18:15 – „Dziewczyny do wzięcia” w reż. Janusza Kondratiuka, a tuż po filmie o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z reżyserem Januszem Kondratiukiem oraz aktorem Zbigniewem Buczkowskim. Kolejnym gościem będzie Bożena Dykiel, a tuż po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu z jej udziałem – „Ziemia obiecana” (o godz. 20:00). Wszystkie spotkania poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował 12 lipca br. w Szczecinie, następnie gościliśmy w Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni i Karpaczu. Pokazem w Międzyzdrojach Polski Instytut Sztuki Filmowej zakończy tegoroczny cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

W trakcie pokazów prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego. Oprócz filmów fabularnych można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki i Marcel Łoziński oraz filmy animowane m.in. Piotra Dumały czy Tomasza Bagińskiego, jak również krótkie metraże.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami. Wśród zaproszonych gości są m.in. Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Marek i Michał Koterscy, Bożena Dykiel, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Piotr Dumała. Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Międzyzdroje (24.08.2019):
Skwer rekreacyjny przy Alei Gwiazd

16.15 „Elementarz” reż. Wojciech Wiszniewski
„Sztuczki” reż. Andrzej Jakimowski

18.15 „Dziewczyny do wzięcia” reż. Janusz Kondratiuk

19.00 Spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim, Januszem Kondratiukiem, Bożeną Dykiel i Łukaszem Maciejewskim

20.00 „Ziemia obiecana” reż. Andrzej Wajda

„Elementarz” reż. Wojciech Wiszniewski, (1976), 8 min

W filmie dokumentalnym Wojciech Wiszniewski w sposób niezwykle skrótowy, sięgając po krańcowe uogólnienia i specyficzną symbolikę obrazu, przedstawia swoją wizję stanu świadomości społecznej Polaków lat siedemdziesiątych. Zaczyna od liter alfabetu, ilustrując je symbolicznymi sytuacjami. Po trzeciej literze jednak porzuca ten zabieg. Pozostałą część alfabetu recytują ludzie szczelnie wypełniający ekran. Po „z” autor natychmiast przechodzi do głęboko zakorzenionego w naszej tradycji wiersza „Kto ty jesteś?”. Kolejne padające w nim pytania zadają upozowane grupy Polaków. Odpowiadają dzieci.

„Sztuczki”, reż. Andrzej Jakimowski, (2007), 96 min

6-letni Stefek i jego 17-letnia siostra Elka mieszkają w obskurnej kamienicy w Wałbrzychu. Wychowywani są przez matkę, ekspedientkę w sklepie warzywnym. Ojciec przed laty opuścił ich dla innej kobiety. Synowi została po nim tylko mocno zniszczona, pomazana fotografia, dająca dość mgliste wyobrażenie o tym, jak faktycznie wygląda jego rodzic. Pewnego dnia chłopiec widzi na dworcu mężczyznę w garniturze i z teczką, który wydaje mu się podobny do postaci na zdjęciu. Pytana o to Elka oświadcza jednak, że to kto inny. Stefek jej nie wierzy i odtąd regularnie bywa na dworcu, gdzie obserwowany przez niego mężczyzna codziennie przesiada się w drodze do pracy. Czasami chłopcu udaje się zamienić z nim parę słów dzięki zastosowaniu jednej ze swoich sztuczek polegającej na rzucaniu na tory garści drobniaków w celu opóźnienia odjazdu pociągu. Pewnego dnia ta sama sztuczka spowoduje wreszcie, że mężczyzna w ogóle nie zdąży wsiąść na czas do wagonu i zostanie na peronie.

„Dziewczyny do wzięcia”, reżyseria Janusz Kondratiuk, (1972), 45 min

Trzy główne bohaterki przyjeżdżają do stolicy z podwarszawskich miejscowości z nadzieją na rozrywkę, na przerwanie monotonii szarej egzystencji, na poznanie mężczyzny, może – w perspektywie – na trwały związek. W kawiarni spotykają dwóch mężczyzn – przedstawiających się jako „inżynier” i „magister”. Po pewnym czasie cała piątka przenosi się do mieszkania kolegi zalotników. Od samego początku randka nie przebiega jednak pomyślnie…

Komedia pod pozorem relacji damsko-męskich rysuje obraz polskiego społeczeństwa z początku „dekady Gierka”. Ze względu na sposób narracji, ujęcie tematu, specyficzny gorzko-ironiczny humor „Dziewczyny do wzięcia” porównywane są do wczesnych filmów Milosa Formana („Czarny Piotruś”, „Miłość blondynki”) i innych reżyserów czeskiej „nowej fali” końca lat 60.

„Ziemia obiecana” reż. Andrzej Wajda, (1975), 179 min

Koniec XIX wieku. Łódź, centrum rodzącego się polskiego włókiennictwa. Młody inżynier Karol Borowiecki pracuje w fabryce Bucholca, marząc o założeniu własnej fabryki. Wspólnie z dwójką przyjaciół udaje mu się w końcu osiągnąć zdobyć środki na ten cel. Jednak łódzcy fabrykanci, w obawie przed nową konkurencją, stawiają opór – Borowiecki ma kłopot z kredytem, odmawia mu się sprzedaży maszyn. Karol sprzedaje swój majątek ziemski i przenosi swych bliskich do Łodzi. W międzyczasie romansuje z piękną żoną bogatego fabrykanta, za co zostaje ukarany. Ostatecznie Karol Borowiecki osiąga swój cel, staje się wielkim rekinem przemysłu, jednak płaci za to całkowitą rezygnacją z dawnych ideałów i marzeń młodości.

Na planie ‘’Ziemi obiecanej” spotkali się niekwestionowani mistrzowie polskiej kinematografii – Andrzej Wajda do współpracy nad filmem zaprosił operatora Witolda Sobocińskiego, kompozytora Wojciecha Kilara i wybitnych aktorów – m.in. Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna, Franciszka Pieczkę, Bożenę Dykiel i Kalinę Jędrusik.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.plakademiapolskiegofilmu.plninateka.plculture.pl).