Budowa konstrukcji drewnianych, usługi mycia pojazdów, zajęcia logopedyczne czy szycie odzieży i akcesoriów dla dzieci – to tylko przykłady działań firm, które powstaną na Pomorzu Zachodnim ze wsparciem z PROW 2014-2020. 7 lutego br. wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz beneficjenci z regionu podpisali umowy na unijne dofinansowanie.

Wzmacniamy lokalną przedsiębiorczość i lokalny rynek usług na Pomorzu Zachodnim. Te inicjatywy bardzo cieszą, bo wpisują się w bezpośrednie potrzeby społeczności Pomorza Zachodniego. Środki PROW nie tylko dają pracę mieszkańcom, ale i pomagają rozwijać nasze małe ojczyzny, ale w dłuższym wymiarze czasowym także przeciwdziałają migracjom czy depopulacji. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Środki z PROW 2014-2020 pozwolą na założenie działalności gospodarczych na terenie powiatów:  stargardzki, pyrzycki, choszczeński, myśliborski, drawski i łobeski. Nowo powstałe firmy świadczyć będą takie usługi jak: archiwizacja dokumentacji dla instytucji i przedsiębiorstw, terapia logopedyczna dla dzieci i dorosłych, budowa i renowacja konstrukcji drewnianych oraz specjalistyczny wydruk 3D, mycie pojazdów, a także zakwaterowanie krótkoterminowe.

Eufofundusze trafią także do trzech gmin. W Golczewie zorganizowane zostanie Święto Golczewskiej Żabki, w Bierzwniku odbędzie się festiwal smaków, a w Resku powstanie lokalna ścieżka historyczna.

Wsparcie otrzyma również Ochotnicza Straż Pożarna z Wolina, która wyremontuje i doposaży świetlicę wiejską w tej miejscowości. Nowy sprzęt nagłaśniający oraz materiały niezbędne do zaprojektowania i uszycia jednorodnych, promocyjnych strojów dla członków kapeli trafią do Stowarzyszenia Koło Wiejskie „Ostromiczanie”. Suma całkowitej wartości 15 projektów to ok. 1,1 mln zł, a łączne wsparcie z PROW 2014-2020 wyniesie blisko 870 tys. zł.

źródło:
Urząd Marszałkowski