Nie tylko zwolnienie z podatku. W 2022 roku na najstarszych Polaków czeka także waloryzacja rent i emerytur i dodatkowa trzynasta emerytura. Najbiedniejsi zyskają w skali roku kilka tysięcy zł.

Cztery tysiące zł – tyle w skali roku może zyskać na zmianach część emerytów. Propozycje Polskiego Ładu zakładają zwolnienie z podatku PIT emerytur do 2500 zł. Związane jest to zapowiedzią podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Ale nie tylko ta zmiana będzie miała wpływ na wyższe emerytury w przyszłym roku.

Nie znamy jeszcze wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku. Według szacunków rządu może on sięgnąć nawet 4 proc. Przy takim wskaźniku najniższa emerytura może wzrosnąć o około 45 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze trzynastą emeryturę, czyli kwotę 962,67 zł.

Pobierający obecnie najniższą emeryturę mogą zyskać w 2022 roku aż 2300 zł. Biorąc pod uwagę zmiany podatkowe, waloryzację i trzynastą emeryturę, najwięcej zyskają seniorzy pobierający świadczenie w przedziale 2000-2100 zł.

Polski Ład ma poprawić sytuację emerytów, ale nie wszystkich. Osoby, które w tej chwili otrzymują emeryturę powyżej 5000 zł netto, na zmianach stracą. Tak wysokie świadczenia pobiera w Polsce około 5 proc. wszystkich emerytów.