EMC Instytut Medyczny SA wystąpił z propozycją sprzedaży Powiatowi zorganizowanej części szpitala im. św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Co prawda spółka z Wrocławia nie określiła wartości transakcji jednak już dziś wiadomo, że z pewnością przekroczy ona finansowe możliwości Powiatu Kamieńskiego.

W trosce o dobro mieszkańców Powiatu Kamieńskiego i jego gości Zarząd Powiatu widzi konieczność funkcjonowania dobrego szpitala w Kamieniu Pomorskim. Nie zgadzamy się z polityką spółki, która kieruje się głównie zyskiem finansowym a nie bezpieczeństwem pacjentów. Potrzebujemy szpitala, który zabezpieczy potrzeby społeczeństwa Powiatu Kamieńskiego, przynajmniej w minimalnym zakresie świadczeń medycznych, bez konieczności wyjazdów pacjentów do odległych szpitali w Szczecinie, Goleniowie, Gryficach czy Świnoujściu – czytamy w piśmie Starosty Józefa Malca skierowanym do Ministerstwa Zdrowia.

Spółka EMC twierdzi, że powodem reorganizacji placówki medycznej jest troska o bezpieczeństwo pacjentów. Szacowany koszt realizacji remontów i reorganizacji zgodnie z zaleceniami organów nadzoru sanitarnego miałby wynieść 3,7 mln złotych.

Przedstawione przez EMC przesłanki do zawieszenia oddziału chirurgii ogólnej nie są prawdziwe, zwłaszcza, że jak wynika z informacji przedstawionych przez Inspektora Sanitarnego, blok operacyjny może dalej funkcjonować na dotychczasowych zasadach pod warunkiem dopełnienia formalności przez EMC – argumentuje Starosta.