Dość niezwykła, ale jednocześnie bardzo sympatyczna informacja dotarła do Dziwnowa z … Wenezueli. Otóż – jak poinformowała Ambasada RP w Caracas w przesłanym do urzędu mailu – miasto Pampatar, znajdujące się na wyspie Margarita w stanie Nueva Esparta (określane jako Perła Karaibów) jest zainteresowane nawiązaniem partnerskiej współpracy z Dziwnowem.

Jej zakres ma dotyczyć m.in. wymiany kulturalnej, gospodarczej oraz informacyjnej. Jak poinformował Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak, informacja dotycząca nawiązania partnerskich relacji z wenezuelskim miastem, była dla niego dużym, ale jednocześnie bardzo miłym zaskoczeniem.

– Mając na względzie zaangażowanie w całą sprawę polskiej ambasady oraz jej deklaracje związane z pośrednictwem w kontaktach, z całą pewnością rozmowy nawiążemy, natomiast co z tego wyniknie, trudno teraz przesądzać. Niezależnie od tego, jaką formułę przybiorą nasze relacje w przyszłości, zwrócenie uwagi na Dziwnów, władz miejscowości z północnej części Ameryki Południowej, traktuję jako spore wyróżnienie. Jak mi się wydaje, może to mieć związek z rozgrywanymi na naszych akwenach regatami, bowiem dość często gościmy na dziwnowskich wodach zawodników z Ameryki Południowej, a region Pampatar, to obok niezwykłych plaż, także ważne miejsce właśnie dla żeglarzy. Być może to za ich sprawą zwrócono oczy na Dziwnów, kto wie. Przyznam, że sam jestem tego bardzo ciekawy.

Pampatar, tak jak cała wyspa Margarita, to miejsce z bogatą, barwną historią, pełną m.in. walk z korsarzami i piratami, których na karaibskich wodach nie brakowało. Ogromnym atutem, podobnie jak w przypadku Dziwnowa, jest położenie. Miasto znajduje się w malowniczej zatoce, a jego szczególnymi atrakcjami są niezwykle plaże, jaskinie, bogaty wybór restauracji i hoteli. Jest to również bardzo modne miejsce wypoczynku, a także region znany z bogatej działalności rozrywkowej i kulturalnej. Jak sprawa potoczy się dalej, będziemy informowali.

Krzysztof Zawiliński