W 20. rocznicę ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Międzywodzie – tak jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach tego święta – przywdziało barwy biało-czerwone.

Już po raz trzeci, ten szczególny dzień, został w oryginalny i niezwykle efektowny sposób podkreślony przemarszem ze 100 metrową flagą (szeroką na 3 metry i ufundowaną m.in. poprzez prowadzoną w 2019 roku wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy), która jest efektem wspólnej inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich „Fregata”, Sołectwa Międzywodzie i Stowarzyszenia „I Love Międzywodzie”.

Początek przemarszu miał miejsce na terenie pirsu w Międzywodziu, gdzie w uroczysty sposób flaga została rozłożona, a następnie ulicą Zatoczną, Pogodną, Słoneczną, Zwycięstwa, Morską i Westerplatte, przeniesiono ją do znajdującego się w centrum Międzywodzia parku. Tam marsz dobiegł końca, a biorących udział w tym szczególnym wydarzeniu mieszkańców i gminnych gości, wśród których obok władz Gminy Dziwnów i reprezentantów władz powiatowych, był m.in. poseł na Sejm RP – Jarosław Rzepa oraz komendant powiatowy Policji mł. insp. Zbigniew Dankowski, organizatorzy zaprosili na piknik patriotyczny, którego jednym z głównych elementów był występ Teatru Rozmaitości „Gwitajcie”. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, kulinarnych przysmaków oraz konkursów wiedzy historycznej dotyczących barw narodowych. Za zabezpieczenie przemarszu odpowiadała jednostka OSP z Międzywodzia razem z Wojskową Strażą Pożarną oraz gminną Strażą Miejską.

Przypomnienia wymaga fakt, że pierwszy przemarsz w Międzywodziu z tak długą flagą został zorganizowany w roku 2019. W następnych latach, z uwagi pandemiczne obostrzenia, tą bardzo oryginalną inicjatywę wstrzymano. Reaktywacja tego wydarzenia miała miejsce w roku minionym, a w tym roku przemarsz odbył się już po raz trzeci.

Należy przy tym dodać, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku, a inicjatorem tego święta był ówczesny mieszkaniec Międzywodzia (aktualnie Dziwnowa), p. Leszek Rodziewicz. Podkreślenia wymaga również fakt, że dzień 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poza Polską, swój Dzień Flagi (co prawda w innych dniach) obchodzą m.in. Stany Zjednoczonych Ameryki Północnej, Argentyna, Meksyk, Finlandia i Ukraina.

Krzysztof Zawiliński