Ani jedna gmina w województwie zachodniopomorskim nie zaszczepiła w pełni jeszcze nawet połowy swoich mieszkańców. I choć to szczepienia są w tej chwili jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie epidemii koronawirusa, to chętnych na nie jest coraz mniej. Najlepiej w Powiecie plasuje się Dziwnów. Nadmorski samorząd znajduje się również na trzecim miejscu w Województwie. 

Do tej pory w całym kraju w pełni zaszczepiło się około 38 proc. mieszkańców, co daje nam 11. miejsce wśród 27 krajów Unii Europejskiej. Jak podaje strona gov.pl/szczepienia, na Pomorzu Zachodnim najwięcej zaszczepionych mieszkańców ma gmina Dobra Szczecińska – 48 proc., następnie Szczecin – 47,4 proc. i Dziwnów – 47,1 proc. Na przeciwnym biegunie są gminy wiejskie – Świdwin, Wałcz i Brojce z wynikiem na poziomie 27,1 proc.

Jak ostrzegają rządzący, czwarta fala pandemii już stoi w progu. W Wielkiej Brytanii notuje się ostatnio po 25 tys. zakażeń wariantem delta dziennie. To wariant dużo bardziej zaraźliwy. I jest już w Polsce, także w Szczecinie. 2 lipca ze szpitala na Arkońskiej po czterech tygodniach intensywnego leczenia i podłączenia do respiratora wypisany został pierwszy pacjent, u którego wykryto tę odmianę koronawirusa. Wiemy, że pacjent był młody, niezaszczepiony i nigdzie nie wyjeżdżał. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyjać będzie nie tylko większa zaraźliwość, ale też zniesienie obostrzeń, wakacyjne podróże i słabe wyszczepienie społeczeństwa.