Zawody odbędą się 19 marca 2022 roku w Wolinie i będą jednocześnie finałową rundą Pucharu Polski w zimowym pływania sezonu 2021/2022. Zawody odbędą się na Cieśninie Dziwna w Wolinie, przy Marinie Wolin znajdującej się na ul. Mostowej 1. Organizatorem wydarzenia jest Uczniowski Klub Sportowy UKS WYSPA z siedzibą przy ul. Słowiańskiej 2 w Wolinie oraz Przystań Morska Wolin Sp. z o. o. mieszczące się przy ul. Zamkowej 23 w Wolinie. Współorganizatorem imprezy jest Gmina Wolin.

Celem zawodów jest upowszechnianie pływania w wodach otwartych jako wszechstronnej formy ruchu, integracja środowiska miłośników zimowego pływania, propagowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia oraz wyłonienie najlepszych zawodników i klubów w kraju, w sporcie polegającym na pływaniu w zimnej wodzie w samych strojach kąpielowych, czepkach i okularkach pływackich.

Pływanie lodowe lub zimowe to sport ekstremalny o znaczących korzyściach zdrowotnych i psychicznych. W Polsce sport ten uprawia około 1000 osób. W cyklu Ice Cup Poland (ICP) – Puchar Polski w Lodowym Pływaniu sklasyfikowanych już jest prawie 600 zawodników. W Wolinie udział potwierdziło ponad 130.  W tym sezonie cykl ICP obejmował 10 zawodów. Od listopada do marca startowaliśmy już w Modlinie, Januszkowicach, Świętochłowicach, Dąbrowie Górniczej, Kędzierzynie – Koźlu, Gdyni, Ełku, Stężycy i Poznaniu. Ostatnie zawody i podsumowujące cały puchar odbędą się Wolinie już w sobotę 19 marca.

Zawody odbędą się na następujących dystansach: 100 m, 250 m, 500 m, 750 m i 1000 m. Początek zawodów to 9:00 (start zawodników na dystansie 1000 m), koniec przewidziany na godzinę 17:00. Swój start w zawodach lub obecność polegającą na pomocy przy organizacji zawodów zapowiedzieli m.in.:

LESZEK NAZIEMIEC: propagator pływania w otwartych akwenach o każdej porze roku i autor książki „Dzikie Pływanie”. Jako pierwszy na świecie przepłynął milę w Arktyce. Brał udział w pierwszych zawodach pływackich na dystansie 1 km, jakie odbyły się przy brzegu Antarktydy. Przepłynął ponad 10 kilometrów w trzecim największym jeziorze Ameryki Południowej Titicaca, położonym na wysokości 3812 m n.p.m. co jest połączeniem pływania w zimnej wodzie z wysiłkiem w rozrzedzonym powietrzu. Uczestnik Mistrzostw Świata w Lodowym Pływaniu Murmańska 2019. Pokonał etapami, wpław całą Wisłę od Jeziora Goczałkowickiego aż do Bałtyku. Przepłynął w sztafecie kanał La Manche i Bałtyk z Dziwnowa do Szwecji”. Pomysłodawca akcji „Pływacki Patrol”, której głównym celem jest przeciwdziałanie utonięciom poprzez budowanie kultury pływackiej i naukę korzystania z mórz, jezior i rzek w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Jest mistrzem Czech w pływaniu zimowym 2013 roku. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temperaturze wody poniżej 50C.

KRZYSZTOF GAJEWSKI: Pływak długodystansowy i zimowy. Rekordzista Guinnessa w pływaniu 48 godzinnym, 109 km bez snu i wychodzenia z wody. Rekordzista Europy w kategorii najdłuższe przepłynięcie po jeziorach – 77,5 km. Rekordzista Świata i Guinnessa w najdłuższym pływaniu lodowym, w temperaturze wody 3,40C – 3,91 km. Posiadacz Korony Jezior Polskich – 127 km oraz uczestnik 24 godzinnego Ultra Maratonu Pływackiego na basenie – 54,6 km. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temp. wody poniżej 50C.

KRZYSZTOF KUBIAK – uczestnik Mistrzostw Świata w Lodowym Pływaniu Murmańska 2019, zdetronizowany przez Krzyśka Gajewskiego Rekordzista Świata i Guinnessa w najdłuższym pływaniu lodowym, w temperaturze wody 4,40C – 3,75 km. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temp. wody poniżej 50C.

ŁUKASZ TKACZ – pływak zimowy i długodystansowy. Pomysłodawca i szef cyklu zawodów Ice Cup Poland. Pokonał etapami wraz z Leszkiem Naziemcem, wpław całą Wisłę od Jeziora Goczałkowickiego aż do Bałtyku. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temperaturze wody poniżej 50C.

PIOTR BIANKOWSKI – jako drugi Polak przepłynął dystans 1610 m w wodzie o temperaturze poniżej 5 st. C., przepłynął kanał La Manche, wielokrotny zdobywca medali Mistrzostw i Pucharu Świata w Zimowym Pływaniu. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temperaturze wody poniżej 50C.

IRENEUSZ KORDYLAK – pływak zimowy i długodystansowy. Wielokrotny uczestnik zawodów z cyklu Puchar Czech i Pucharu Polski w zimowym pływaniu. Posiadacz ICE MILE, czyli przepłyniętej lodowej mili – 1610 m w temperaturze wody poniżej 50C.

Bardzo mocno zachęcamy do przybycia do Wolina i gorące kibicowanie lodowym pływakom. Winter swimming jako dyscyplina sportowa budzi duże emocje zarówno wśród zawodników jak i kibiców zachodzących w głowę jak można pływać zimą, w lodowatej wodzie, na otwartych akwenach.

źródło:
Organizator