Przed nami jubileuszowa V edycja cyklicznie organizowanej imprezy plenerowej pn. „Piknik Rodzinny”. Jak co roku w  programie pikniku nie zabraknie atrakcji dla dzieci, prezentacji lokalnych stowarzyszeń i występów na scenie.

W programie imprezy przewidziano warsztaty kulinarne, które poprowadzi Jan Kuroń – szef kuchni, który doświadczenie zdobywał w restauracjach w Polsce oraz na świecie (Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Wielka Brytania). Zawodowo od ponad 5 lat jest nieprzerwanie aktywny w polskich mediach – TV, radio, prasa i Internet. Jest ekspertem kulinarnym portalu ONET.PL (www.gotowanie.onet.pl). Jan Kuroń będzie jednym z ekspertów jury w organizowanym konkursie kulinarnym pn. „Śledź po Międzyzdrojsku”.

Z uwagi na zainteresowanie konkursem kulinarnym, stworzyliśmy dwie kategorie: OPEN – dla wszystkich oraz PROFI – dla profesjonalistów z branży gastronomicznej. Chętnych do udziału w konkursie kulinarnym zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, dostępnym również na stronie internetowej www.miedzyzdroje.pl/strefa turysty/wydarzenia/opis imprez cyklicznych/piknik rodzinny.

Niewątpliwy sukces pikniku skłania nas do coraz większych starań związanych chociażby z promocją wydarzenia. Z tego też powodu najbliższy Piknik Rodzinny obejmie swoim patronatem Radio Szczecin. Planowane jest też opracowanie dotychczasowych kulinarnych zmagań ze śledziem w formie niewielkiego drukowanego wydawnictwa z najciekawszymi recepturami. Dzięki niemu każdy będzie mógł w swojej kuchni odbiec od utartej rutyny i przyrządzić sobie i rodzinie coś nowego.

W ramach „Pikniku Rodzinnego” odbędzie się również „Dzień Rękodzielnika Międzyzdrojskiego”. Projekt realizowany jest w ramach programu „Społecznik” i obejmuje działania związane z promocją rękodzieła międzyzdrojskich twórców. Może chcielibyście Państwo przedstawić swoją twórczość, może wyeksponować swoje autorskie prace? Chętnych do wystawienia swoich prac, prosimy o zgłoszenia bezpośrednio do sekretariatu Międzynarodowego Domu Kultury, tel. 32 82 600, e-mail:biuro@mdkmiedzyzdroje.com.

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do zaprezentowania swojej oferty i czynnego udziału w naszym wspólnym wydarzeniu. Poniżej prezentujemy zwycięzców ubiegłorocznego konkursu na „Śledzia po Międzyzdrojsku 2017”.

Piotr Solka, kucharz hotelu Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje, laureat  w kategorii dla profesjonalistów. Mieszkaniec Świnoujścia. Ukończył Technikum Żywienia, 29 lat. Podczas konkursu zaprezentował śledzia marynowanego w wiśniach i brandy oraz curry i gorczycy.

– Panie Piotrze, skąd u Pana zamiłowanie do gotowania ?

– Pasja do gotowania obudziła się we mnie podczas praktyk szkolnych, gdy zobaczyłem, jak wygląda kuchnia ,,od środka”. Z kolei moja mama twierdzi, że od dziecka lubiłem gotować. Dla mnie najważniejsze jest to, że odnalazłem to, co naprawdę lubię, a zadowolony klient to moja największa nagroda i satysfakcja. Jednak praca kucharza nie należy do najłatwiejszych. Każdy ma inny gust smakowy i nie da się wszystkim dogodzić. Zadaniem kucharza, jest zaproponować jak najciekawsze połączenia smakowe i „dopieścić” potrawę tak, aby nie wymagała dodatkego doprawiania. Choć zdarzają się i tacy, którzy zawsze trochę sami doprawią. Dobrego kucharza można poznać po przygotowaniu zup i sosów – to z nich można wydobyć kwintesencję smaku. Osobiście uwielbiam przygotowywać dania mięsne i to w nich się specjalizuję, choć ryby również dobrze mi wychodzą.

– Czy są osoby, na których się Pan wzoruje, które są dla Pana autorytetami w sztuce kulinarnej?

– Moimi kulinarnymi autorytetami są Gordon Ramsey i Wojciech Amaro. Moim wzorem są też moimi koledzy kucharze z innych hoteli Vienna House w Polsce i Europie. Wychodzę z założenia, że od każdego można się nauczyć czegoś nowego. Jestem otwarty na nowe doświadczenia. Jestem dopiero na początku swojej kariery zawodowej, dlatego staram się czerpać pełnymi garściami z rad osób starszych stażem oraz szkoleń, w których biorę udział pasjami. Mimo odkrywania nowych smaków moje zamiłowanie do polskiej kuchni tradycyjnej trwa nieprzerwanie.

– Czym był dla Pana udział w konkursie na ,,Śledzia po Międzyzdrojsku”?

 To był mój pierwszy konkurs kulinarny, więc nigdy go nie zapomnę. Było to niezapmniane i bardzo ważne doświadczenie. Wziąłem w nim udział pod wpływem chwili, dlatego otrzymane wyróżnienie tym bardziej mnie ucieszyło. Przygotowanie własnego popisowego dania to nie lada gratka, a im większa konkurencja, tym ciekawsza rywalizacja, dlatego serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznym konkursie moich kolegów z innych hoteli i restauracji.

– Dziękuję za rozmowę, życząc sukcesów w pracy zawodowej.

Róża Siemak w kategorii Open, przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Międzyzdrojach, urodziła się w Szczecinie, od 45 lat mieszkanka Międzyzdrojów. Matka 2 dzieci. Zaprezentowała przepis na  ,,Śledzika  Emeryta”.

– Czy lubi Pani gotować?

–  No właśnie nie. W domu owszem gotuję, ale nie jest to moja pasja. Gotowanie jest konieczne, ale zdecydowanie bardziej wolę np. sprzątanie.

– To skąd pomysł na udział w konkursie kulinarnym ,,Śledź po Międzyzdrojsku”?

– Chciałyśmy się z koleżanką Danusia Stachowiak sprawdzić. A poza tym pokazać innym ludziom jak można się bawić. Udział w konkursie to była forma reklamy naszego Związku. Lubię ryby, zaprezentowany przepis jest sprawdzony. To Danusia go podpowiedziała.

– Skoro nie gotowanie, to co jest Pani pasją ?

– Najwięcej czasu poza pracą zawodową, poświęcam na działalność w Związku. Wraz z Zarządem staramy się organizować wyjazdy do opery, wycieczki krajoznawcze. We wrześniu organizujemy Pożegnanie Lata w Mielnie. W Międzyzdrojach poza naszym Związkiem, działa Klub Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nie można należeć do wszystkich tych grup, choć zdarzają się i takie osoby. Liczymy na przyszłych emerytów, wszystkich serdecznie do nas zapraszamy. Koszty przynależności do naszego związku nie są duże, to jest tylko 30 zł składki rocznie. Jest to doskonała okazja do spotkań, poznania nowych ludzi, W Związku jest obecnie około 200 osób.

– Czy warto wziąć udział w konkursie na międzyzdrojskiego śledzia?

– Oczywiście, że warto, to doskonała okazja do zabawy, sprawdzenia swoich umiejętności.  Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w samym pikniku i konkursie 8 września! My z koleżankami ze Związku na pewno będziemy brały udział w tym konkursie, ale nie zdradzę jaki mamy pomysł na przepis.

– Dziękuję za rozmowę.

Anetta Czyżak, Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą