fot. Rafał Naumuk

Dzisiaj, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Ma to związek z rocznicą wynalezienia techniki dagerotypii. Dagerotypia to proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a, a komercyjnie dostępna od 1839 roku.

19 sierpnia 1839 roku rząd francuski upublicznił technologie opracowane przez Nicephore Niépce’a i Louisa Daguerre’a. Tym samym fotografia stała się dobrem publicznym. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii.

W 1832, na kilka lat przed wynalazkiem Daguerre’a (i wkrótce po Nicephore Niépce’u) w brazylijskim mieście Campinas wynalazca, artysta i człowiek renesansu – Hercules Florence opracował proces zbliżony do dagerotypii. Jego zamiarem było trwałe zarejestrowanie obrazów z camera obscura przy pomocy światłoczułego materiału – azotanu srebra. Prawdopodobnie to Florence jako pierwszy w historii użył też słowa „fotografia”! Jednak ponieważ to Francja, a nie daleka Brazylia była kulturalnym centrum świata w XIX wieku, o odkryciach Florence’a świat dowiedział się o wiele później.

Był to właściwie autoportret: amerykański chemik Robert Cornelius sfotografował się sam. Na odwrocie dagerotypu widnieje podpis: „pierwszy portret wykonany przy pomocy światła”. Pierwsze fotografie w Polsce wykonał prawdopodobnie Jędrzej Radwański Fizyk z Kielc wykonał w 1839 roku dagerotypy przedstawiające kościół Wizytek i Pałac Kazimierzowski w Warszawie.

Lubicie fotografować? Pochwalcie się swoimi wyjątkowymi zdjęciami wysyłając nam je za pośrednictwem Facebooka —-> KLIKNIJ TUTAJ <—-, poprzez mail – kontakt@kamienskie.info