Nie robią niczego na pokaz, podchodzą profesjonalnie do swojej pracy niejednokrotnie przedkładając swoje życie lub zdrowie ponad dobro innych. To właśnie m.in. dlatego, nie ksiądz, nie policjant, nie sędzia, a… strażak cieszy się największym zaufaniem społecznym. 4 maja strażacy obchodzą swoje święto.

4 maja kościół katolicki wspomina patrona strażaków – Świętego Floriana. Na świecie Dzień Strażaka obchodzony jest z inicjatywy australijskiego strażaka, który chciał w ten sposób upamiętnić swoich kolegów zmarłych w płomieniach w czasie jednej z akcji. Polscy strażacy przyznają, że jest to ciężka praca, ale wykonują ją z pasją i przynosi im wiele satysfakcji.

W Państwowej Straży Pożarnej pracuje około 30 tysięcy funkcjonariuszy, w ochotniczych strażach działa nawet ponad 600 tysięcy osób. Wiesław Leśniakiewicz mówił w „Sygnałach dnia”, że mimo ciężkiej pracy, do straży wciąż aplikuje wielu chętnych. Przypomniał, że istnieją dwie drogi do pracy w tej służbie – albo poprzez szkoły zawodowe, albo przyjęcia realizowane przez komendy. Kandydaci muszą wykazać się sprawnością fizyczną i wytrzymałością.

Powszechnie wiadomo, że zawód strażaka zalicza się do tych o wysokim stopniu ryzyka. Zwykle jest kojarzony z gaszeniem pożarów i, co prawda stanowią one jeden z elementów codziennej pracy, ale do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego.

Redakcja portalu kamienskie.info, życzy Wszystkim Strażakom bezpiecznej służby oraz tylu powrotów ilu wyjazdów!