Środa Popielcowa tradycyjnie rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy czas Wielkiego Postu. Tego dnia w czasie liturgii odbywa się obrzęd posypania głów popiołem na znak nawrócenia i pokuty.

Chrystus jest Tym, który pokonał śmierć i otworzył nam bramy do życia wiecznego. Zatem, żebyśmy mogli dobrze przeżyć Święta Wielkanocne – najważniejsze wydarzenie liturgiczne w ciągu całego roku, musimy się do nich dobrze przygotować – zaznaczył.

Dlatego – jak wyjaśnił ks. Gęsiak – Kościół zaprasza wiernych do 40-dniowego okresu pokuty. Duchowny podkreślił, że w okresie Wielkiego Postu Kościół daje wiernym praktyki mające pomóc w duchowym przygotowaniu do Wielkanocy. Są to: post, modlitwa i jałmużna.

Kościół zachęca, by w tym czasie poświęcić więcej czasu na codzienną modlitwę, a także, by odmówić sobie jakiejś przyjemności, a zaoszczędzone w ten sposób czas i pieniądze ofiarować komuś, kto ich potrzebuje – powiedział PAP.

Dodał, że Kościół zaleca również podejmowanie innych uczynków pokutnych. Według niego nawrócenie oznacza powrót do sposobu myślenia, jaki człowiek miał przed popełnieniem grzechu pierworodnego.

Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu katolicy podejmują różne postanowienia. Umartwiając ciało, podejmując praktyki pokutne i uczynki miłosierdzia, pracujemy nad sobą, by się nawracać i zmieniać na lepsze swoje życie – zastrzegł.