Dziś policja już z daleka zajrzy do samochodów na polskich drogach. Mundurowi będą dziesięciokrotnie bardziej surowi dla kierowców rozmawiających przez telefon w czasie jazdy. Ale mandaty i punkty karne posypią się też za inne zachowania niezgodne z prawem.

Policjanci ruchu drogowego w poniedziałek 16 września będą prowadzić w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Telefony”. Do godziny 22.00 w całej Polsce służbę patrolową będzie pełnić około 5 tys. funkcjonariuszy.

W tym czasie policjanci będą szczególnie uczuleni na kierowców, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonów komórkowych nie używając zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. Ze statystyk KGP wynika, że problem telefonów przy uchu prowadzącego auto jest ciągle niebezpieczny, a mundurowi zatrzymują za takie wykroczenie ok. 100 tys. kierowców rocznie.

Warto zaznaczyć, że podczas działań „Telefony” liczba wykroczeń ujawnionych w związku z „nielegalnym” korzystaniem z telefonu komórkowego jest prawie dziesięciokrotnie większa (ponad 2500 wykroczeń) niż w dni bez takiej akcji. Przypominamy, że za rozmowę przez telefon bez zestawu w trakcie kierowania grozi 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.