Astronomiczna wiosna w 2023 roku rozpoczyna się 20 marca. To także termin równonocy wiosennej, która oznacza, że długość dnia oraz nocy będą niemal równe. Początek astronomicznej wiosny wyznacza moment przejścia Słońca przez punkt Barana. O której godzinie się to wydarzy?

Na początek wiosny czekają wszystkie osoby, które mają dość zimowej aury, długich nocy i chłodu. Rozpoczynająca się dziś pora roku jest bowiem czasem, w którym przyroda „budzi się do życia”. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, zwierzęta wybudzają się z zimowego snu, dni wydłużają się.

Moment rozpoczęcia astronomicznych pór roku jest wyznaczany przez ruch obrotowy Ziemi, a konkretnie górowanie Słońca nad poszczególnymi szerokościami geograficznymi. Aby dokładnie wyznaczyć datę oraz godzinę początku pór roku, naukowcy wykonują specjalne obliczenia, łącząc ich wyniki z obserwacjami astronomicznymi. Wiosna potrwa dokładnie 92 dni – aż do 21 czerwca. W tym dniu miejsce będzie miało przesilenie letnie, nazywane nocą kupały.

Wraz z początkiem astronomicznej wiosny do północnej części globu zacznie docierać coraz więcej promieni słonecznych. Z tego względu kolejne miesiące będą znacznie cieplejsze od poprzednich, a dni aż do początku jesieni będą dłuższe od nocy.