Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z niższych składek w ramach preferencyjnego Małego ZUS Plus, mają czas na zgłoszenia tylko do końca dnia. Termin mija 31 stycznia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podpowiadamy, kto może skorzystać i w jaki sposób.

Ulga w ramach Małego ZUS Plus jest znacząca. W tym roku duży ZUS kosztuje przeszło 1600 złotych miesięcznie, a preferencyjna stawka to nieco ponad 400 złotych. Kwoty te nie zawierają składki zdrowotnej.

Po pierwsze, do preferencyjnego ZUS mogą dołączyć przedsiębiorcy, którzy w ostatnim roku osiągnęli przychód nie większy niż 120 tysięcy złotych.

Dodatkowo działalność musiała być prowadzona przez co najmniej 60 dni poprzedniego roku, dlatego nowo otwarte firmy nie mogą skorzystać z Małego ZUS Plus w pierwszym roku działalności. Okres, w którym działalność pozostaje zawieszona, nie jest wliczany do tych 60 dni.

Z ulg nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność jako twórca/artysta, osoba wykonująca wolny zawód, osoby prowadzące szkoły czy inne formy wychowania przedszkolnego.

Z Małego ZUS Plus można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy na przestrzeni 60 miesięcy