Dziś finał policyjnej akcji Safety Days. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi podkreślają, że kierowcy muszą liczyć się z nowymi karami za wykroczenia.

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ROADPOL Safety Days) to akcja prowadzona w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Odbywa się pod hasłem „Żyj i ratuj życie”. To właśnie prędkość sprawdzają przede wszystkim mundurowi, którzy zwracają uwagę również na inny czynnik powodujący niebezpieczeństwo na drodze: nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu.

Celem akcji jest tzw. Wizja Zero, czyli zerowa liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Aby było to możliwe, niezbędne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez każdego uczestnika ruchu oraz świadomość kierowców o zagrożeniach na drogach – podkreśla policja.

Kulminacja przypada na dziś (21.09). Policja zapowiada na ten dzień najwięcej patroli i korzystanie z całego dostępnego sprzętu. Od poszczególnych komend zależy, jaki profil działań podejmą i w jaki sposób je przeprowadzą: czy będzie to np. użycie drona, czy kaskadowy pomiar prędkości.