26 maja obchodzimy Dzień Matki. To dzień, w którym wyrażamy mamie swój szacunek i dziękujemy na trud naszego wychowania. Warto go uczcić i sprawić, by nasze mamy zapamiętały ten dzień na długo.

Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja. W naszym kraju to dość młode święto, ale znane jest już od starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie – stanowiące dla nich symbole płodności i urodzaju. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, tradycja ta na pewien czas zanikła – była traktowana jako święto pogańskie.

Tradycja współczesnego Dnia Matki wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii. Czwartą niedzielę Wielkiego Postu nazywano „Niedzielą u Matki” i był to dzień wolny od pracy. Odprawiano msze w katedrach, a następnie obdarowywano mamy kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo. W Polsce Dzień Matki obchodzimy od 1923 roku. 

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym święto obchodzone jest 26 maja. W Rumunii, Portugalii lub w Hiszpanii mamy szczególnie docenia się w pierwszą niedzielę maja. Z kolei w drugą niedzielę – Dzień Matki obchodzi się w 77 innych państwach – między innymi w USA, Australii, Japonii, Turcji, RPA, na Kubie czy na Ukrainie.

Ta – nieco inna tradycja – wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zapoczątkowała ją Ann Maria Reeves Jarvis, która 12 maja 1907 roku zorganizowała w kościele skromną uroczystość, aby uczcić pamięć po zmarłej matce. W ciągu zaledwie pięciu lat od tego wydarzenia, Dzień Matki zaczęto obchodzić w każdym stanie USA. W końcu, w 1914 roku amerykański prezydent Woodrow Wilson ustanowił ten dzień świętem narodowym.