15 marca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się koncert pt. „Dziewczyny jak te kwiaty”  i wernisaż obrazów Anny Kingi Lesko. Tego wieczoru czytelnia zamieniła się w salę koncertową i galerię.

Na początku spotkania Anna Kinga Lesko opowiedziała o swojej wystawie obrazów mieszczącej się w czytelni i holu biblioteki. Jej obrazy, grafiki oraz instalacje to połączenie cywilizacji i natury. Artystka używa techniki kolażu, łącząc w swoich pracach farby akrylowe z ideą recyklingu. Tematem przewodnim wystawy jest szeroko pojęta podróż, którą odzwierciedlają instalacje znajdujące się w gablotach w holu biblioteki. Jak sama mówi: „Wierzę w szczęście sprzyjające podróżnym. Podróż kojarzy mi się z otwartą i niezapisaną książką, sprawdzeniem się w nieoczekiwanych sytuacjach, z samoakceptacją, z rozwagą, i z przebywaniem w teraźniejszości. Podróżując, prowadzę notatniki, w których w stylu kolażu prawie bez opisywania wklejam znalezione na drodze drobiazgi: papierki od cukierków, torebki herbaty, sznurki, wstążki, tekturki, pudełka po cygarach, bilety, skrawki plakatów, gazet, ptasie pióra, kawałki ceramiki lub oszlifowane przez morze kolorowe szkiełka. Poddaję się nastrojowi i transformuję go w  materialność wyczuwaną w kolażu. Różnorodność zdarzeń, oprawiona często elementami sytuacyjnego humoru – oraz sam proces tworzenia -pozwalają na przeżywanie teraźniejszości w zwolnionym tempie. To doskonała metoda  na lepsze poznanie i  zrozumienie otaczającego nas świata” Anna często stosuje metodę „przefunkcjonowywania” przedmiotów, np. wieko od starej walizki lub obudowa zegara stają się ramami obrazów.  Prace wystawia na wystawach organizowanych w kręgu artystów skupionych wokół malarki i wykładowczyni Heike Kelter Silbarnagel. Anna Kinga Lesko pochodzi ze Szczecina, ale od 21 lat mieszka w Berlinie ucząc języka niemieckiego. Często odwiedza Międzyzdroje, z którymi jest związana sentymentalnie.

Po wernisażu rozpoczął się koncert, w którym wystąpił Witold Żuromski, muzyk, kompozytor i autor aranżacji utworów. W naszej bibliotece gościł po raz trzeci, dwukrotnie w 2013 roku z piosenkarką i aktorką Iwoną Loranc oraz z pianistą i kompozytorem Robertem Antkowiakiem.  Tym razem wystąpił z wokalistką Magdaleną Frąszczak i Marcinem Samolczykiem, muzykiem i artystą kabaretowym, wieloletnim członkiem Kabaretu Bohdana Smolenia. Podczas koncertu muzycy nie tylko zagrali i zaśpiewali, ale również rozbawili publiczność licznymi monologami, skeczami, żartami i wierszami Wisławy Szymborskiej. Artyści grali na gitarach, skrzypcach i klarnecie. Marcin Samolczyk wykonał solo na lejku, co wprawiło przybyłych gości w zachwyt. Poczucie humoru mężczyzn bardzo spodobało się publiczności, a Magdalena Frąszczak oczarowała słuchaczy swym głosem. Muzycy wykonywali piosenki zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zaśpiewali m.in. „Dziewczyny jak te kwiaty”, Sing Sing” Maryli Rodowicz, „Jestem silna” O.N.A., „Hotel California” do teksu K. Piaseckiego, a także piosenki z repertuaru Adolfa Dymszy, Mariana Hemara, Bohdana Łazuki i Kabaretu Starszych Panów.

Na zakończenie wieczoru można było kupić płyty artystów, zrobić z nimi pamiątkowe zdjęcia. Wystawę obrazów, grafik i instalacji Anny Kingi Lesko można podziwiać w międzyzdrojskiej bibliotece do 20 kwietnia 2018 r. Dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za pomoc techniczną przy nagłośnieniu koncertu.

Bibliotekarze