16.08.2019 w Międzyzdrojach Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” zorganizowało Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego była możliwość zarejestrowania się w ogólnopolskiej bazie potencjalnych dawców szpiku. Ponad 20 osób skorzystało z tej możliwości. Dziękujemy za te ważne decyzje, które mogą uratować komuś życie!

Kolejny Dzień Dawcy Szpiku i możliwość zarejestrowania się już 07.09.2019 Podczas Pikniku Rodzinnego w Amfiteatrze w Międzyzdrojach oraz 21.09.2019, podczas Święta Pieczonego Ziemniaka w Wapnicy.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Zapraszamy!

Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”