Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Liturgia i nabożeństwa w tym dniu nawiązują do wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat, które rozegrały się w Jerozolimie.

Wielki Piątek to dzień, kiedy katolicy wspominają mękę i śmierć Chrystusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli katolicy nie jedzą mięsa, a dorośli ograniczają posiłki do trzech w ciągu dnia  – jednego do syta i dwóch lekkich. W wielu miejscach w Polsce organizowane są w tym czasie wielogodzinne misteria pańskie, w czasie których modlitwa łączy się z przedstawieniem męki i śmierci Jezusa.

W tym dniu w kościołach nie jest odprawiana msza, ale wieczorem wierni spotykają się na liturgii Męki Pańskiej. Ta zaczyna się od tzw. „prostracji”, ksiądz kładzie się na ziemi, aby oddać cześć Jezusowi. Wcześniej z ołtarza usuwany jest obrus i wszystkie krzyże, oraz świecie. Biskupi nie noszą wtedy pierścienia. W niektórych miejsca do adoracji krzyża podchodzą bez butów. To nawiązuje do momentu przed ukrzyżowaniem, kiedy rzymscy żołnierze zdarli z Jezusa szaty.

W czasie liturgii Wielkiego Piątku jest rozbudowana modlitwa powszechna, w czasie której wierni modlą się w różnych intencjach. W tym roku dodatkowo polski Episkopat zachęca do tego, aby w tym miejscu szczególnie wspomnieć pogrążoną w wojnie Ukrainę.

W piątek najważniejszy jest moment adoracji krzyża, któremu towarzyszy uroczysty śpiew. Na początku po kolei odsłaniana jest każda jego część, a później każdy wierny podchodzi do niego i oddaje mu cześć. Po modlitwie Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. Grobu Pańskiego, przed którym trwa przez całą noc modlitwa.