W ostatnim czasie Polskę obiegła informacja na temat wykorzystania wizerunku Hitlera na tle flagi LGBT+ jako celu na tarczy strzelniczej wykorzystanej podczas zajęć z łucznictwa prowadzonych w Kamieńskim Domu Kultury. Z przykrości potwierdzam, ze takie zdarzenie miało faktycznie miejsce. Jednocześnie chce podkreślić, że za wybór takiego obrazu całkowicie odpowiedzialny był instruktor zajęć, który nie skonsultował swojego pomysł z organizatorem – Kamieńskim Domem Kultury. Instruktor wziął też pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację – informuje dyrektor Kamieńskiego Domu Kultury.

Instruktor zapewnił, że za umieszczonym obrazem nie stała żadna ideologia i złe intencje, a był to nieprzemyślany incydent. Zajęcia z łucznictwa na których wykorzystany był nieakceptowalny obraz odbyły się we wtorek 4 stycznia i brały w nich udział trzy osoby dorosłe oraz prowadzący szkolenie. Po odbyciu zajęć, instruktor mający dostęp do naszego profilu na portalu społecznościowym Facebook opublikował relację zdjęciową.

O poście poinformował mnie Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, który był zaniepokojony jego treścią. Po około kwadransie od publikacji został przeze mnie usunięty a pracownik upomniany i pouczony o konsekwencjach swoich działań. Bez wątpienia oburzającym jest fakt, umieszczenia na tarczach wizerunków ludzkich oraz symboli środowisk LGBT+. Jako organizator nie wyrażałam zgody na takie działania, a w przyszłości nie dopuszczę do podobnych sytuacji.

Chce również wyjaśnić nieścisłości i sprostować podane w mediach informacje:

@ podmiotem odpowiedzialnym za organizacje zajęć NIE JEST Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Dyrektor Grzegorz Szczudło, na którego spadły słowa krytyki w mediach, za co bardzo przepraszam. MOSiR jedynie udostępnia przestrzeń do przeprowadzenia zajęć i nie miał wpływu ani obowiązku kontroli prowadzonych zajęć. Była to odpowiedzialność ich organizatora, czyli Kamieńskiego Domu Kultury,

@ zajęcia prowadzone byty dla osób dorosłych, NIE UCZESTNICZYLY W NICH DZIECI | MLODZIEZ,

@ INTERWENCJA ZE STRONY ORGANIZATOROW | WLADZ MIASTA BYLA NATYCHMIASTOWA, a 0 wiralu i ewolucji problemu dowiedzieliśmy sie trzy dni później, w piątek, 07.01.22 r., kiedy podczas dni wolnych, zalata nas nieoczekiwana fala krytyki i telefonów od mediów,

@ zajęcia z łucznictwa zostały zawieszone,

@ z instruktorem, z dniem 10.01.22 r. ZOSTALA ZERWANA UMOWA ZLECENIE.

Przepraszam wszystkie osoby, które poczuty sie urażone zaistniała sytuacja oraz opublikowanymi zdjęciami. Rozumiem problemy, z którymi na co dzień borykają sie osoby nieheteronormatywne i ze nie może być przyzwolenia na działania mogące ranić uczucia innych ludzi.

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor
Kamieńskiego Domu Kultury
Małgorzata Michałowska