Nie tylko specjalna sala w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zmienia swoje oblicze. Gruntowną modernizację przechodzi także zabytkowy dwór Kurii Dziekana, w którym powstanie muzeum Ewalda Jurgena von Kleista. To on był konstruktorem pierwszego na świecie kondensatora elektrycznego. Wynalazku tego dokonał w 1745 roku właśnie w Kamieniu Pomorskim.

Na utworzenie specjalnej sali wystawowej w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz renowację dworu, w którym wynaleziono pierwszy na świecie kondensator gmina uzyskała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Łącznie środki zewnętrzne to ponad 2 mln złotych.

Chcemy utrwalić nazwisko konstruktora oraz utrwalić wiedzę o tym, że to właśnie w Kamieniu Pomorskim dokonano tego przełomowego odkrycia – zaznacza dyrektor Grzegorz Kurka.

Obiekt, który przez ostatnie lata z zewnątrz był remontowany przez kamieńska Parafię, obecnie przechodzi gruntowną modernizację wewnątrz. Obejmuje ona m.in. prace konserwatorskie w gotycko-renasansowo-barokowej piwnicy budynku.

– Dworek powoli odzyskuje swój dawny wygląd, wierzę że już nie długo będzie jednym z najbardziej popularnych i znanych miejsc na mapie turystycznej i historycznej Pomorza Zachodniego.
Głównym celem przebudowy są wartości, jakie przyświecają przede wszystkim historii tego miejsca, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, miejsce spotkań, konferencji, wykładów itp. Planujemy oficjalne otwarcie 2 lipca – mówi Burmistrz Kamienia Pomorskiego.

To właśnie poprzez posadowienie 10 tafli szkła ważących po 300 kilogramów każda, zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne pozostałości niedostępne do tej pory dla oka mieszkańców czy odwiedzających Kamień Pomorski gości

Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ważną dla Pomorza Zachodniego atrakcją turystyczną i częścią edukacyjną wszystkich odwiedzających nasze miasto – mówi dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Ewald von Kleist (1700-1748) był XVIII-wiecznym naukowcem i odkrywcą. Mieszkał w Kamieniu Pomorskim, gdzie w październiku 1745 roku wynalazł butelkę lejdejską (równolegle z Pieterem van Musschenbroek, profesorem Uniwersytetu w Lejdzie). Wynalazek ten miał postać szklanej butelki wypełnionej wodą i zatkanej korkiem, który został przebity na wylot miedzianym drutem. Urządzenie służyło do gromadzenia ładunku elektrycznego, a można je było naładować elektrycznie, stykając pręt z naładowanym ciałem. Dlatego też określono je mianem pierwszego kondensatora.