Otrzymałeś SMS-a z informacją o niezapłaconym mandacie? Kwota nie jest wysoka, więc dla świętego spokoju klikasz w przesłany link? Uważaj, możesz stracić pieniądze, które masz na koncie! To, jak ostrzega policja, najprawdopodobniej próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej.

Oszuści mają nową metodę wyłudzania danych do bankowości internetowej – „na mandat karny”. Zaczyna się od SMS-a, w którym informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu.

Kwota do zapłacenia jest niska. „Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze” – zauważają policjanci. Tu pojawia się pierwszy sygnał ostrzegawczy – zapłacić, za rzekomy mandant, można jedynie za pomocą kliknięcia w zawarty w wiadomości link. 

Otwierając go, ofiara tzw. ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, które są potrzebne do zalogowania na rachunek bankowy.

Witryna łudząco przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustom. Dzięki temu bez problemu mogą oni później zalogować się na konto bankowe ofiary i wypłacić zgromadzone tam środki.