Jest decyzja w sprawie dopłat do węgla. Rząd ma przeznaczyć na ten cel 3 mld zł. Ile rząd będzie dopłacać do węgla i od kiedy? Jak uzyskać dopłatę do węgla? Jaka ma być cena gwarantowana węgla?

996 zł za tonę węgla -taką cenę węgla ma zagwarantować rząd. Jest to cena średnia według danych GUS za poprzedni rok. Programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, ale również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania.

Rząd chce wprowadzić limity ilościowe za zakup tańszego węgla. Będą to 3 tony, zarówno dla odbiorcy indywidualnego – gospodarstwa domowego, jak i w przeliczeniu na spółdzielnie czy wspólnoty – dla każdego domu. Z programu dopłat do węgla będzie można skorzystać, kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpi do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), dające prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie, w limicie do 3 ton.

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł z pieniędzy podatników, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony węgla wyniesie 750 zł brutto.