Państwo dopłaci najbiedniejszym do prądu w 2022 roku. Wsparcie ma trafić do osób, które są najbardziej narażone na ubóstwo energetyczne.

Będą dopłaty do cen prądu. Według informacji PAP w 2022 roku rząd planuje przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł. Tego typu rozwiązanie zapowiadało już kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wsparcie ma trafić do osób najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne. Nowym dodatkiem energetycznym mają zostać objęte gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak informuje PAP – przepisy dotyczące dopłaty mają obejmować m.in. emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze. Wsparcie ma też trafić do osób, które wymagają szczególnej opieki.

Dopłaty do prądu otrzymają również osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki. Dopłaty mają również przysługiwać rodzinom wielodzietnym w trudniejszej sytuacji dochodowej.

Wsparcie finansów ma zostać uzupełnione także o wsparcie niefinansowe. W projektowanych przepisach mają pojawić się rozwiązania, które zakażą wstrzymania dostaw energii elektrycznej w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i w dni uznane ustawowo za wolne od pracy wobec osób, które mają zaległości w regulowaniu bieżących rachunków za prąd.