Karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 złotych – na razie takie nagrody rozlosowano w loterii spisu powszechnego. Wygrać może je każdy, kto wziął w nim udział. Kolejne losowanie dziś w samo południe.

„W piątek kolejne losowanie w loterii Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Do tej pory rozlosowanych zostało już 720 kart przedpłaconych” – informuje Główny Urząd Statystyczny. Do wygrania są karty o wartości 500 zł i 1000 zł. Transmisja z losowania nagród dostępna będzie na YouTubie i Facebooku GUS-u o godz. 12.

W loterii mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które już dokonały samospisu przez internet albo telefon a następnie zarejestrowały się na stronie loterii. Do tego ostatniego potrzebny jest też 10-znakowy kod potwierdzający dokonanie samospisu. W loterii losowane są właśnie numery tychże kodów, informacje o wygranej docierają zaś do szczęśliwców za pośrednictwem maili i telefonów. Kolejne losowania nagród – poza tym piątkowym – odbędą się 2 i 9 lipca. Wtedy też będzie można wygrać karty przedpłacone o wartości 500 i 1000 zł. W ostatnim losowaniu 14 lipca – do wygrania będzie 14 samochodów.

Losowanie jest podzielone na województwa. Najwyraźniej chodzi o to, by nagrody trafiły do każdego zakątka kraju, a nie tylko do najliczniejszych województw. W efekcie osoba z opolskiego (1 milion mieszkańców) ma o wiele większą szansę na ustrzelenie wygranej, niż ktoś mieszkający w mazowieckim (5,3 mln mieszkańców).

Prowadząca losowanie wyczytuje nazwy województw w kolejności alfabetycznej, a w tle komputer losuje zwycięskie kody. Najwcześniej o wygranej dowiadują się więc mieszkańcy dolnośląskiego, na końcu zaś osoby z zachodniopomorskiego. O ile ktoś jest w stanie szybko sczytać swój kod i porównać go z tym, który pojawia się na chwilę na ekranie. Od razu losowane są też kody „zapasowe” – gdyby okazało się, że nie ma kontaktu z którymś z uczestników loterii.

Po samospisie każdy otrzymuje od urzędu wiadomość, zawierającą specjalny, 10-znakowy kod. Kiedy go dostaniemy, wchodzimy na stronę loteria.spis.gov.pl i rejestrujemy się. Kod można rejestrować do 7 lipca 2021 r.