Co najczęściej hamuje nas przed wyruszeniem w podróż? Wbrew pozorom wcale nie brak pieniędzy. To brak doświadczenia skutecznie zniechęca przed większymi i mniejszymi wyprawami. A przecież podróżowanie wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko zacząć! Jak? Przeczytaj nasz poradnik.

Ustal budżet na podróż

Niezależnie od tego, czy wybierasz ekonomiczny wariant podróży (polecamy to rozwiązanie, bo im taniej, tym częściej można podróżować), czy też stawiasz na luksus, który sporo kosztuje, koniecznie ustal, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na swoją pierwszą podróż. Pamiętaj, że każda podróż może generować niespodziewane wydatki, więc… dorzuć jeszcze około 20% tej kwoty. W budżecie uwzględnij wszystkie ważne wydatki: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, opłaty za wejściówki, wydatki na lokalne atrakcje i pamiątki.

Rezerwy nie musisz wydawać, jeśli zostanie, będzie początkiem funduszu na kolejny wyjazd. Warto jednak mieć co nieco w zapasie, by spać spokojnie.

Nie masz pieniędzy? Zabrzmi to banalnie, ale… zacznij oszczędzać na podróż! Z każdej wypłaty odkładaj przynajmniej kilkaset złotych. Po roku będzie cię stać na wakacje na południu Europy. Jeśli możesz, odkładaj więcej. Kiedy się oszczędza na realny cel, łatwiej o rezygnację np. z jedzenia na mieście.

Wybierz kierunek lub cel podróży

Zastanów się, dokąd chcesz pojechać lub polecieć. Być może twoim marzeniem jest zwiedzenie konkretnego miasta – zrób to! A jeśli zależy ci tylko na określonym klimacie i krajobrazie sprawdź, gdzie można tanio i komfortowo wypocząć blisko plaży, na której rosną palmy lub gdzie wybrać się na trekking górski.

Większość osób na pierwszy raz wybiera modne kierunki turystyczne na południu Europy. Niewątpliwie Grecja, Cypr i Hiszpania to dobre destynacje – jeśli pociągają cię tropiki, możesz zacząć od tych krajów.

Jeśli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia z podróżowaniem, na pierwszy raz wybierz Polskę. Tak, to nie żart. W naszym kraju jest bardzo dużo miast i regionów, które warto zobaczyć. Mieszkasz na południu Polski? Loty Katowice Gdańsk są bardzo dobrym wyborem dla ciebie. Szybko i bez problemu przemieścisz się nad Bałtyk. Gdańsk sam w sobie można zwiedzać tydzień i nie zobaczyć nawet połowy najważniejszych miejsc. Można też potraktować go jako bazę wypadową do zwiedzania Pomorza.

Zarezerwuj bilety lotnicze i noclegi

Krok, którego początkujący podróżnicy boją się najbardziej. Zupełnie niesłusznie, bo nie ma w tym nic trudnego. Warto tylko zapamiętać, że im wcześniej rezerwujemy loty Warszawa Barcelona (albo jakiekolwiek inne), tym większa szansa, na niższą cenę. Owszem, istnieje coś takiego jak oferty last minute, ale to opcja dla doświadczonych podróżników, którzy mają wprawę w monitorowaniu cen, umieją szybko podejmować decyzje i jeszcze szybciej się pakować. Początkujący powinni skupić się na planowaniu podróży z większym wyprzedzeniem.

Podobnie przedstawia się kwestia noclegów. Planowanie z wyprzedzeniem daje większą szansę na tańsze lokum w dobrej lokalizacji. Czy warto takich szukać? Na pewno tak, dzięki temu możemy przesunąć część budżetu na rozrywki na miejscu.

Zarówno loty, jak i noclegi można zarezerwować na platformie do planowania podróży eSky.pl. Plusem w tym wypadku jest skupienie ofert niemal wszystkich przewoźników z całego świata oraz blisko 3 mln miejsc noclegowych na jednej platformie. Można sobie zaplanować naprawdę tanie wakacje.

Naucz się pakować plecak lub walizkę

Początkujący podróżnicy zwykle biorą ze sobą bardzo dużo bagażu. Doświadczeni wiedzą, że… co najmniej połowa nie będzie potrzebna.

Zrób listę rzeczy, które chcesz zabrać, przemyśl, czy na pewno wszystkie są ci potrzebne. Unikaj nadmiaru ubrań i butów. Ręczniki i akcesoria łazienkowe zwykle są udostępniane na miejscu, możesz ich w ogóle nie brać.

Unikaj pustych przestrzeni w bagażu. Wypełniaj je bielizną lub zrolowanymi ubraniami. Dzięki temu twój bagaż będzie nieduży, a zmieścisz w nim wszystko. Wprawieni w bojach podróżnicy umieją się spakować wyłącznie do bagażu podręcznego. Ty też się tego nauczysz!

Nie rezygnuj z podstawowych leków i środków opatrunkowych. Na to zawsze musi się znaleźć miejsce.

Nie rób sztywnego planu podróży, ciesz się chwilą

Podróż w założeniu ma być przyjemnością. Aby naprawdę tak było, unikaj sztywnych planów i gorączkowego ich przestrzegania. Postaw na spontaniczność, ciesz się chwilą, z radością otwieraj się na nowe doznania. W końcu to twoje wakacje!

Artykuł Sponsorowany