Young woman waiting for interview indoors

Skutki trwającej w Polsce od ponad roku pandemii COVID-19 widać zarówno w życiu społecznym, jak i gospodarczym. Lockdown i restrykcje sanitarne zmieniły obraz rynku pracy. Kryzys pandemiczny jest przyczyną ogromnych problemów w wielu branżach, które musiały wstrzymać lub ograniczyć działalność. Inne zaś wykorzystały koniunkturę i przeżywają obecnie rozkwit. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy?

Stabilne bezrobocie

Wybuch pandemii i wprowadzenie ograniczeń gospodarczych to czynniki, które wpłynęły na wzrost bezrobocia odnotowywany na przestrzeni ostatniego roku. Wzrost ten nie był jednak aż tak duży, jak prognozowało wielu ekspertów w początkowej fazie kryzysu pandemicznego. Wpływ na to miały środki uruchomione w ramach tarczy antykryzysowych, których wypłata była uzależniona od utrzymania miejsc pracy.

Według danych GUS za styczeń 2021 bezrobocie rejestrowane w Polsce wynosi 6,5% i jest o 1% wyższe niż rok wcześniej. Wzrost nie był gwałtowny, a sam poziom bezrobocia zwiększał się z każdym miesiącem o 0,1-0,2%. Stosunkowo niski i powolny wzrost bezrobocia pozwala stwierdzić, że jest ono obecnie stabilne. Oprócz wspomnianego już rządowego wsparcia wpływ na to ma również fakt, że niektóre branże (np. e-commerce, IT, czy handel produktami spożywczymi) prężnie się rozwijają i zatrudniają nowych pracowników. Widać to doskonale w województwie zachodniopomorskim, gdzie dużo aktualnych ofert pracy można znaleźć pod hasłem: praca Kamień Pomorski – Aplikuj.pl.

Wpływ pandemii na zarobki

Pandemia COVID-19 wpłynęła spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w wielu branżach. Oczywiście dla części firm jest również doskonałą wymówką w związku z prośbami pracowników o podwyżki. Najgorzej sytuacja wygląda w sektorach, które zostały zamknięte lub w znacznym stopniu ograniczone, m.in. turystyce, gastronomii, czy rozrywce. Pracownicy tych branż wielokrotnie musieli pogodzić się ze zmniejszeniem wynagrodzenia w imię zachowania miejsca pracy.

Zgodnie z danymi GUS w styczniu 2021 przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników wynosiło 5536,80 brutto. Oznacza to wzrost średniej pensji o 4,8% względem stycznia 2020. Oczywiście jest to średnia dla całej gospodarki, a należy podkreślić, że w niektórych branżach średnie wynagrodzenie jest niższe niż rok temu. O około 3% spadku przeciętnego wynagrodzenia można mówić w przypadku branży hotelarskiej i gastronomicznej, a 2% spadki odnotowano w sektorze rozrywki.

Covidowa rewolucja na rynku pracy

Pandemia wymusiła ograniczenie kontaktów międzyludzkich, które przeniosły się do Internetu. Wiosną zeszłego roku wiele osób skierowanych zostało do pracy zdalnej i funkcjonuje w tym trybie do dziś. Stałe wdrożenie home office w niektórych branżach było kwestią najbliższych najbliższych lat, jednak pandemia znacznie przyspieszyła ten proces. Praca zdalna to najbardziej zauważalna zmiana, która zaszła na rynku pracy w 2020 roku i wielu przypadkach zostanie na długo.

Kolejną istotną kwestią, która zmieniła się w związku z pandemią były procesy rekrutacyjne. One również przeniosły się do Internetu, a większość rozmów kwalifikacyjnych odbywa się obecnie w formie wideorozmowy. Oczywiście niezmienny pozostaje fakt mówiący o tym, że aby zostać zaproszonym na taką rozmowę, należy wysłać dobrej jakości dokumenty rekrutacyjne, które wyróżnią się na tle konkurencji. Informacje o tym, jak prawidłowo napisać CV można znaleźć w artykule: Kreator CV – poznaj najszybszy sposób na przygotowanie profesjonalnego curriculum vitae.

Pandemia COVID-19 wprowadziła nowy ład na rynku pracy. Wiele z tych zmian okazało się dobrymi rozwiązaniami, które w związku z tym zostaną z nami na stałe.