Zadbane i bujne włosy to marzenie nie tylko kobiet, ale również wielu mężczyzn. Niestety czasami pomimo najszczerszych chęci może się okazać, że nasze pielęgnacyjne wysiłki idą na marne, ponieważ nasze włosy zaczynają wypadać w bardzo dużych ilościach. Przyczyn takiego stanu może być bardzo dużo. Zła dieta, uwarunkowania genetyczne, źle dobrane kosmetyki. Czasami jednak przyczyna leży znacznie głębiej i nie do końca jest zależna od nas samych. Przykładem takiego wypadania włosów jest łysienie plackowate. Dowiedz się więcej o jego przyczynach oraz sposobach leczenia i sprawdź, co na wypadanie włosów będzie najlepsze.

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna skóry głowy, która charakteryzuje się uszkodzeniem mieszków włosowych, w efekcie czego dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Jest to choroba o podłożu immunologicznym, a jej znakiem charakterystycznym są ogniska wyłysienia, które kształtem przypominają placki. Łysienie plackowate zalicza się do niebliznowaciejących postaci łysienia, przy czym można wyróżnić kilka jego typów. Co ciekawe, może pojawić się niezależnie od płci oraz w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej dotyczy młodych osób dorosłych i nastolatków. Czasem występuje także u dzieci.

Skąd bierze się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest chorobą skóry, jednak jego przyczyny nie zostały w pełni wyjaśnione. Podejrzewa się, że jedną z najistotniejszych przyczyn wystąpienia tej choroby jest bardzo silny, chroniczny stres i traumatyczne przeżycia. Okazuje się bowiem, że w przypadku wielu chorych przed pojawieniem się pierwszych oznak choroby miało miejsce bardzo traumatyczne zdarzenie, jak śmierć bliskiego, utrata pracy czy rozwód. Do pozostałych czynników mających wpływ na tę chorobę możemy zaliczyć:

  • uwarunkowania genetyczne (mogą wystąpić nawet u 20% chorych);
  • czynniki immunologiczne – nadmierne wypadanie włosów jest związane z reakcją obronną organizmu, która wokół mieszka włosowego wywołuje stan zapalny, traktując go jako ciało obce. W efekcie dochodzi do jego obkurczenia i miniaturyzacji, a w efekcie wypadania włosów;
  • czynniki autoimmunologiczne – łysienie plackowate może, choć nie musi występować z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, jak niektóre choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów lub bielactwo.

Objawy łysienia plackowatego

Jak rozpoznać łysienie plackowate? Jego objawy są dość charakterystyczne i stosunkowo trudne do przeoczenia. W obrębie skóry głowy dochodzi bowiem do nagłej i ogniskowej utraty włosów. Pierwsze ognisko wyłysienia jest okrągłe i swoim kształtem przypomina monetę. Z czasem zaczynają pojawiać się pozostałe. Co ciekawe, skóra w obrębie miejsc wyłysienia nie jest zmieniona i nie bliznowacieje. Znakiem charakterystycznym są również tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli bardzo niewielki fragmenty łodygi włosa.

Leczenie łysienia plackowatego – jak przebiega?

Łysienie plackowate to choroba, która jest dość łatwa do zdiagnozowania. Mimo to, gdy zauważysz u siebie jej pierwsze objawy, konieczna będzie wizyta u specjalisty – dermatologa bądź trychologa. Lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, może także zlecić wykonanie badań określonych badań lub testów, na przykład badanie histologiczne bądź testy laboratoryjne.

Leczenie łysienia plackowatego niestety nie należy do najłatwiejszych, choć może dawać dobre rokowania. Trudność polega po części na tym, że choroba ta wykazuje duże skłonności do nawrotów, a ze względu na to, że jego dokładna przyczyna nie jest znana, nie istnieje jedna skuteczna metoda leczenia. Zwykle jest ono zarówno miejscowe, jak i ogólne. W leczeniu miejscowym często wykorzystuje się glikokortykosteroidy w postaci maści i kremów. Może zostać zastosowana także mezoterapia lub kriomasaż. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się psychoterapia.

Co na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to złożony problem, który dotyczy wielu osób w różnym wieku i w dużym stopniu może wpływać na samopoczucie, a także akceptację własnego wyglądu. W takim razie co na wypadanie włosów będzie najlepszym rozwiązaniem? Co ciekawe, w wielu przypadkach pomocna może okazać się zmiana diety (wypadanie włosów często spowodowane jest niedoborem witamin i minerałów, często występuje u osób, które intensywnie się odchudzają). Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Dobrym rozwiązaniem będą szampony i odżywki o działaniu wzmacniającym. Skuteczne mogą okazać się również wcierki na porost włosów w połączeniu z delikatnym masażem skóry głowy.