Zdrowy styl życia w tym właściwa dieta staje się coraz powszechniejszym zagadnieniem. Jesteśmy bardziej świadomi tego jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma sposób żywienia – co wiąże się również ze wzrostem zapotrzebowania na usługi dietetyczne – zarówno te stacjonarne jak i on-line. Obie formy współpracy mogą dawać zbliżone efekty chociaż w niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się dietetyk on-line, a w innych wizyta stacjonarna. Jeżeli zastanawiasz się, która forma współpracy jest dla Ciebie, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak wygląda współpraca z dietetykiem? 

Każdy specjalista ma swój sprawdzony model współpracy dietetycznej, natomiast warto wymienić kilka etapów wizyty, które mają miejsce w większości gabinetów. Program dla dietetyków, który ułatwia im pracę to obecnie również bardzo popularne narzędzie. Zwykle ustalając termin spotkania otrzymujesz informacje na temat tego jak należy się na nie przygotować np. zabierając aktualne wyniki badań lub przygotowując dzienniczek żywieniowy. Najczęściej na początku wizyty otrzymasz do uzupełnienia szczegółową ankietę żywieniową, która ma na celu pozyskanie jak największej ilości informacji na temat Twojego dotychczasowego sposobu odżywiania. W przypadku wizyty stacjonarnej prawdopodobnie odbędzie się to w formie wywiadu. Następnie zostaniesz zważony i zmierzony przez dietetyka (w przypadki wizyty stacjonarnej) lub zostaniesz poproszony o podanie swoich pomiarów (współpraca on-line). Działania te umożliwią późniejszą weryfikację skuteczności wprowadzonej diety. Pierwsza konsultacja to także czas na wyznaczenie celu i ustalenie przebiegu współpracy, a także możliwość dopytania o wszelkie nurtujące nas kwestie dotyczące sposobu żywienia. Po uzyskaniu niezbędnych informacji dietetyk przystępuje do opracowania indywidualnego planu żywieniowego, który następnie może przekazać na kolejnej konsultacji lub przesłać w formie pliku bezpośrednio na skrzynkę mailową lub inny wybrany komunikator.  

Zalety gabinetu stacjonarnego 

Wizytę stacjonarną cechuje kilka elementów, które bywają kluczowe do podjęcia decyzji o wyborze tej formy współpracy. Tradycyjna forma spotkania ze specjalistą umożliwia swobodną i szybszą komunikację w porównaniu do sytuacji gdy kontakt z dietetykiem ograniczony jest wyłącznie do czatu lub wymiany maili. Zyskujemy możliwość otrzymania bezpośredniej odpowiedzi na zadane pytanie bez zbędnego czekania, co może mieć miejsce przy wyborze współpracy on-line. Dodatkową zaletą tej formy spotkań jest możliwość (w większości placówek) wykonania profesjonalnych pomiarów na analizatorze składu ciała. Stacjonarna współpraca z dietetykiem sprawdzi się u osób preferujących tradycyjną formę komunikacji, ceniących sobie bezpośredni kontakt ze specjalistą, a także u osób chcących weryfikować swoje postępy na podstawie profesjonalnych pomiarów. Niewątpliwie osoby, które nie posługują się biegle nowoczesnymi narzędziami i komunikatorami także będą preferowały wizyty w tradycyjnej formie.

Możliwości przy wyborze dietetyka on-line

Coraz więcej specjalistów rozszerza swoje usługi o konsultacje on-line. Model takiej wizyty opiera się na wideorozmowach, rozmowach telefonicznych, wymianie maili lub za pomocą czatu. Brak konieczności wizyty w gabinecie stacjonarnym to duże ułatwienie dla osób zapracowanych, chcących ograniczyć czas i koszt, które musieliby przeznaczyć na dojazd na spotkania. Na takiej formie współpracy skorzystają także osoby zamieszkałe w mniejszych miejscowościach z ograniczonym dostępem do specjalistów. Dietetyk on-line to również więcej możliwości w wyborze specjalisty, ponieważ swojej decyzji nie musimy ograniczać do miasta w którym mieszkamy. Jest to zatem świetne rozwiązanie jeżeli zależy Ci na konkretnym specjaliście, który mieszka w innej części kraju. W ten sposób zyskujesz także możliwość wyboru dietetyka, specjalizującego się w konkretnej dziedzinie, co nie zawsze jest możliwe w formie stacjonarnej, w przypadku której Twój wybór ogranicza się do placówek dostępnych w najbliższym otoczeniu.

Specjalistę, który pomoże osiągnąć Ci Twoje cele znajdziesz przez wyszukiwarkę dietetyków.