– Jeśli ktoś się zastanawia co jest powodem ostatnich lądowań Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w centrum Międzyzdrojów czy na Warszowie, lub wyjazdów PSP i OSP do chorych pacjentów to odpowiedź można znaleźć na załączonym zdjęciu – napisał w mailu do naszej redakcji jeden z Czytelników. Za szybą dwóch z trzech karetek stacjonujących w Międzyzdrojach widniała kartka „Brak obsady”. 

Przyczyną mają być braki kadrowe spowodowane urlopami i chorobami ratowników medycznych. – Otóż od kilku dni w Filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Szczecin znajdującej się w Międzyzdrojach funkcjonuje jeden Zespół Ratownictwa Medycznego. Oczywiście przyczyną są braki kadrowe spowodowane urlopami i chorobami ratowników medycznych. Niestety jeden zespół nie jest w stanie w wystarczający sposób zapewnić bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom i turystom znajdującym się w jego rejonie operacyjnym – czyli właściwie całej wyspie Wolin – czytamy w nadesłanej wiadomości.

Czy faktycznie tak jest? Poprosiliśmy o komentarz rzecznika Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

Jak informuje Paulina Heigel z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, w okresie letnim (od 24 czerwca do 31 sierpnia) w filii w Międzyzdrojach stacjonowały 3 zespoły ratownictwa medycznego (2 stacjonujące na co dzień i jeden sezonowy, który zakończył dyżurowanie z końcem sierpnia). Aktualnie w filii w Międzyzdrojach stacjonują 2 zespoły ratownictwa medycznego. Wczoraj oba miały pełną obsadę, dziś jeden jest bez obsady.

Aktualnie ponad 20 ratowników medycznych WSPR w Szczecinie z całego województwa przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zdarzają się czasowe braki w obsadzie ambulansów (w ostatnim czasie na 84 ambulanse w regionie, maksymalnie 3 były bez pełnej obsady). Na miejsce zdarzenia dyspozytor zawsze wysyła najbliższy wolny zespół ratownictwa medycznego. Jeśli czas dojazdu zespołu do pacjenta jest wydłużony, na miejsce wysyłana jest straż pożarna w celu zabezpieczenia pacjenta do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Na miejsce może też zostać zadysponowany zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – szczególnie jeśli wymaga tego stan pacjenta i konieczne jest jak najszybsze przetransportowanie go do odpowiedniego szpitala. Pacjentom z wyspy Wolin pomocy udzielają zespoły ratownictwa medycznego nie tylko z filii w Międzyzdrojach, ale także z innych filii m.in. z Kamienia Pomorskiego, Przybiernowa – zaznacza rzecznik WSPR.