Gwarantem bezpiecznej jazdy samochodem są między innymi sprawne wycieraczki samochodowe. Wiele modeli piór, które dostępne są na rynku, nie cechuje się jednak, wysoką jakością i niezawodnością. Co więcej – wytrzymują krótko, sprawiając, że już po nawet kilku tygodniach kierowcy zmuszeni są do ich wymiany. Rozwiązanie tego problemu jest jednak bardzo proste i oczywiste – wystarczy w odpowiedni sposób wybrać nowe wycieraczki – tak, by pracowały długo i dokładnie. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie: czym kierować się, wybierając wycieraczki samochodowe?

Doświadczeni kierowcy, którzy posiadają samochód już ładnych parę lat, z pewnością wypróbowali wiele różnych modeli wycieraczek. Sprawdzały się one lepiej lub gorzej, lecz zawsze była okazja przetestować również poziom innych piór.

Żeby jednak oszczędzić sobie nieprzyjemnych przygód z kiepskiej jakości wycieraczkami, które niekoniecznie muszą pasować do naszego auta lub stylu jazdy czy panujących warunków, warto już teraz dowiedzieć się, jak wybierać je z głową.

Czynników, które warto brać pod uwagę, rozglądając się za nowymi wycieraczkami do auta, jest kilka. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  1. Dopasowanie wycieraczek do modelu samochodu

Jak wiadomo – nie wszystkie modele wycieraczek sprawdzą się we wszystkich modelach samochodów. Auta przecież różnią się rozmiarem szyby, ich kształtem czy sposobem mocowania mechanizmu czyszczącego. Źle dobrane – nawet, gdy uda nam się je zamontować – nie będą w 100% wykorzystywały swojego potencjału. Zaczną pozostawiać na szybie smugi, mogą przeskakiwać, nachodzić na siebie wzajemnie czy wydawać niepokojące dźwięki.

Aby uniknąć wydania pieniędzy na nieodpowiednio dopasowane wycieraczki, warto skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, za pomocą której znajdziemy zestawy pasujące do naszego modelu i rocznika auta. Tego typu narzędzie znajdziemy na przykład na stronie oximo.info.

Jeśli natomiast chcemy kupić nowe wycieraczki stacjonarnie, możemy poprosić o pomoc w ich doborze sprzedawcę.

  1. Jakość wycieraczek

Bardzo często słyszymy – nie tylko w kontekście takich produktów jak wycieraczki – by zwracać uwagę na jakość. Jednak jak powinniśmy ją postrzegać w przypadku piór do samochodów?

Przede wszystkim sprawdzajmy skład materiałowy wycieraczek. Im bardziej trwałe i innowacyjne technologicznie materiały – tym lepiej. Skład materiałowy będzie odnosił się przede wszystkim do mieszanki gumowej, a także konstrukcji wycieraczki (ramienia, łączeń, przegubów, szkieletu). Warto wybierać wycieraczki wzbogacone o metale odporne na korozję (a więc na przykład stal nierdzewną, cynkowane wykończenia, itp.). Dobrym przykładem wycieraczek o atrakcyjnym składzie są np. wycieraczki OXIMO, które posiadają m.in. warstwę teflonową oraz stopy polietylenu i poliwęglanu.

Nie bez znaczenia pozostaje także jakość wykonania wycieraczek. Oglądając je na żywo, możemy ocenić, czy łączenia są trwałe i czy cały mechanizm chodzi płynnie.

  1. Opinie i rekomendacje znajomych

Dobrym sposobem na znalezienie idealnych piór do naszego samochodu będzie również rozmowa ze znanymi nam kierowcami. Każdy z nich na pewno chętnie podzieli się z nami swoją opinią o markach wycieraczek, których używa lub używał.

Dzięki temu uzyskamy informacje z pierwszej ręki – od faktycznych użytkowników – i będziemy mogli przetestować u siebie wycieraczki najchętniej polecanych producentów.

  1. Cena wycieraczek samochodowych

Choć wszystkie powyższe kwestie są bardzo istotne, wielu kierowców, wybierając nowe wycieraczki do auta, kieruje się przede wszystkim ich ceną. Z jednej strony nie należy się temu dziwić – każdy chciałby cieszyć się wycieraczkami, na które nie musiał wydać małej fortuny. Z drugiej jednak strony takie myślenie prowadzi do złych zakupów – na przykład najsłabszych zamienników dostępnych w supermarketach.

Kupując wycieraczki, najlepiej celować w dobrą jakość, ale i korzystną cenę. Nie warto również przepłacać, decydując się na najdroższe opcje i licząc, że będą one najskuteczniejsze i wytrzymają najdłużej. Bardzo często bowiem pod względem jakości niczym nie odbiegają one od tych w atrakcyjniejszych cenach.

Stosując się do powyższych zasad, znacznie łatwiej będzie nam wybrać wycieraczki, które posłużą nam dłużej niż tylko chwilę.